KreuArt

“Ëndërr metalurgjike” në Bari/ Ekspozita e Ardian Isufit për efektet e regjimit komunist!

“Ëndërr metalurgjike” në Bari/ Ekspozita e Ardian

“Ëndrra metalurgjike” e regjimit të Enver Hoxhës është rishikuar dhe rimodeluar nëpërmjet një ekspozite në Bari të Italisë nga artisti shqiptar Ardian Isufi.

Në instalacionet e isufit u treguan efektet e regjimeve diktatoriale në të tashmen e pasigurt të popullit shqiptar. Një kritikë e ashpër ndaj kontradiktave të sistemit kapitalist, dështimeve të regjimeve diktatorial dhe premtimeve të paplotësuara politike ndaj popullit shqiptar në një krizë identiteti përshkon ekspozitën që po  shfaqet këto ditë në Teatrin Kursaal Santalucia në Bari të Italisë. ‘Ëndrra metalurgjike” retrospektiva e parë italiane kushtuar Ardian Isufit (Tiranë, 1973). , duke u zhvilluar në Teatrin Kursaal Santalucia në Bari. Ekspozita, e kuruar nga Gaetano Centrone dhe me regji nga Elton Koritari, promovohet nga Rajoni i Pulias dhe Fondacioni Pino Pascali.

“Ëndërr metalurgjike” në Bari/ Ekspozita e Ardian

Ekspozita e Ardian Isufit në Bari

Në kopshtin përballë teatrit bie në sy buzëqeshja e një ujku me çizme të kuqe të stilit Spiderman, simbol i "rënies së miteve". Vepra i referohet mashtrimit të Bienales së parë të Tiranës në vitin 2001. Asokohe, persona të panjohur arritën t'i vidhnin besimin Giancarlo Politi, drejtor artistik i Bienales, duke ekspozuar veprat e katër artistëve fals.

“Ëndërr metalurgjike” në Bari/ Ekspozita e Ardian

Si pjesë e ekspozitës gjithashtu spikasin tre muret LED të Disney Metallurgico: imazhe bardh e zi të peizazheve industriale të braktisura, që datojnë në epokën e industrializimit të zbatuar në Shqipëri nga diktatori Enver Hoxha. Bunkerët e famshëm të diktatorit Hoxha të cilët artisti Ardian Isufi solli njërin prej tyre që vendasit e kthyen në një kishëz ortodokse. Isufi e riprodhon duke kujtuar veçoritë stilistike të artit bizantin. Dhe ai e rrethon atë me njëzet e tetë bonbone betoni, skulptura rrëshirë (disa prej të cilave janë kinetike) të shpërndara nëpër dhomë, të cilat kujtojnë konstruksionet e vogla prej betoni.

Bordo No.65
Dhjetor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF