KreuBusull

Viziton sot Shqipërinë: 8 fakte befasuese rreth presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy!

Viziton sot Shqipërinë: 8 fakte befasuese rreth presidentit ukrainas

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ndodhet në Shqipëri prej mbrëmjes së kaluar, nërsa mëngjesin e sotëm ka nisur takimet me kryeministrin Edi Rama për të marrë pjesë në Samitin dedikuar shtetit të tij, ku po vazhdon agresioni rus. Zelensky është kthyer në symbol të qëndrimit stoik për të mos u dorëzuar në luftën kundër Rusisë dhe është kthyer në një personazh tejet të njohur edhe për ata që nuk merren me politikë. Por e dini që presidenti ukranias në të vërtetë është një aktor komedie shumë të njohur në vendin  e tij? Apo që ka fituar ‘Dancing Ëith the Stars” në Ukrainë? Më poshtë gjeni 8 fakte interesante rreth jetës dhe stilit të jetesës së tij.

Zelenskyy studioi drejtësi, por karriera e tij ndryshoi trajektore kur u përfshi në teatër dhe komedi gjatë kolegjit.

Viziton sot Shqipërinë: 8 fakte befasuese rreth presidentit ukrainas

Zelenskyy fitoi një diplomë juridike në vitin 2000 nga Universiteti Ekonomik Kombëtar i Kievit, por ai ishte aktiv në teatër dhe komedi gjatë studimeve të tij, sipas Enciklopedisë Britannica. Në vitin 1997, trupa e tij e komedisë, ‘Kvartal 95’, u shfaq në konkursin televiziv improvizues të komedisë KVN dhe Zelenskyy vazhdoi të bëhej një serial i rregullt. Në vitin 2005, Zelenskyy bëri debutimin e tij në film dhe skenar në një version muzikor-komedik të "The Three Musketeers", në të cilin luajti D'Artagnan. Ai vazhdoi të shkruante dhe luajti në filmat "No Love in the City", "Corporal vs. Napoleon", "8 First Dates" dhe "Love in Vegas".

Ai fitoi versionin ukrainas të "Dancing With the Stars" në 2006.

Viziton sot Shqipërinë: 8 fakte befasuese rreth presidentit ukrainas

Konkursi i Ukrainës "Dancing Ëith the Stars" në 2006 është fituar nga Zelenskyy Ai zuri vendin e parë me partneren e kërcimit Olena Shoptenko.

Zelenskyy ka dubluar zërin e  Paddington në versionet ukrainase të filmave të animuar për fëmijë.

Viziton sot Shqipërinë: 8 fakte befasuese rreth presidentit ukrainas

Producenti i "Paddington" StudioCana konfirmoi për The Hollyëood Reporter se Zelenskyy ishte zëri i ariut të dashur në të dy filmat "Paddington".

Ka marrë pjesë në një shfaqje televizive të njohur në Ukrainë të quajtur "Shërbëtori i Popullit", në të cilën ai luajti presidentin.

Viziton sot Shqipërinë: 8 fakte befasuese rreth presidentit ukrainas

Në emisionin, i cili u transmetua nga 2015 deri në 2019, personazhi i Zelenskyy është një mësues idealist i shkollës, i cili bën një tirade virale rreth korrupsionit qeveritar dhe përfundon duke u bërë president.

Në jetën reale, ai fitoi presidencën me një fitore dërrmuese me mbi 70% të votave në prill 2019.

Viziton sot Shqipërinë: 8 fakte befasuese rreth presidentit ukrainas

Emisioni i Zelenskyy dikur bëri një shaka me presidentin Vladimir Putin që u anulua në Rusi.

Zelenskyy u grind me Putinin shumë kohë përpara pushtimit aktual ushtarak, sipas dokumentarit Hulu "Dy Burrat në Luftë" nga George Stephanopoulos i ABC Neës.

Viziton sot Shqipërinë: 8 fakte befasuese rreth presidentit ukrainas

"A e dini, meqë ra fjala, kush tjetër e mban këtë orë?" një shitës i orëve Hublot pyet personazhin e Zelenskyy në një klip nga "Shërbëtori i Popullit". “Putin”, shton ai.

"OBSH?" Pyet Zelenskyy. "Putin Hublot?"

"Po," përgjigjet shitësi.

Shqiptimi tingëllon si "Putin khuilo", një këngë e papërpunuar futbolli dhe proteste e përdorur nga ukrainasit kundër Putinit. Korrespondenti i lartë kombëtar i ABC Neës, Terry Morgan tha se "shakaja pa ngjyra" bëri që emisioni të anulohej në Rusi.

Zelenskyy është hebre.

Zelenskyy foli për trashëgiminë hebraike të familjes së tij dhe humbjet në Holokaust në një ngjarje në Izrael në janar 2020, duke shënuar 75 vjetorin e çlirimit të Aushvicit. Gjyshi i tij i mbijetoi Holokaustit, por tre vëllezërit e gjyshit jo.

Ai dhe gruaja e tij, skenaristja Olena Zelenska, kanë dy fëmijë.

Viziton sot Shqipërinë: 8 fakte befasuese rreth presidentit ukrainas

Zelenskyy u takua me Zelenskën në kolegj, ku ajo kaloi nga studimi i arkitekturës në shkrim dhe u bë skenariste për kompaninë e tij të prodhimit. Ata kanë dy fëmijë, Aleksandrën 18-vjeçare dhe Kirilin 9-vjeçar.

 

 

Bordo
Shtator - No.63

SHKARKO VERSIONIN PDF