KreuCelebrity

7 vjet nga vdekja e poetit Dritëro Agolli!

7 vjet nga vdekja e poetit Dritëro Agolli!

7 vjet më parë, Shqipëria humbi të madhin Dritëro Agollin. Ai ndërroi jetë në moshën 85-vjeçare.

Shkrimtari, poeti dhe politikani shqiptar vuante prej kohësh nga një sëmundje në mushkëri, ndërsa nuk e kishte ndarë asnjëherë cigaren nga dora.

Veprat e autorit të madh shqiptar, i lindur më 13 tetor 1931 në Menkulas të Devollit, u përkthyen edhe në shumë gjuhë të huaja.

7 vjet nga vdekja e poetit Dritëro Agolli!

Vepra e fundit e tij është libri me poezi “Prit edhe pak”, të cilin ia kushtoi bashkëshortes Sadijes. I paharrueshëm është romani humoristik është “Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo”.

Dritëro Agolli ka qenë i angazhuar edhe në politikë, duke qenë një nga themeluesit dhe më pas deputet i Partisë Socialiste.

Bordo
Shtator - No.63

SHKARKO VERSIONIN PDF