KreuInterior

Njihuni me trendet e Interiorit në vitin kur ke lindur ti!

 

Trendet e interiorit evoluojnë më ngadalë se trendet e modës dhe makeup, por nëse I krahasojmë vit më vit do suprizoheshim për çdo ndryshim. Nga stilet e vjetra klasike te viteve 40 deri te interiori inovativ I viteve 80, gjeni modën që ka mbizotëruar ne dekorin e shtëpisë suaj në vitin kur ke lindur.

60’

Format “s”, boomerang dhe të përkulura ishin mënyra moderne për të dekoruar tavolinat e kafes.

65’

Televizori është qëndra e dhomës kryesore dhe në çdo cep ndodhet nga një abazhur i vogël.

70’

Në vitet 70 pikaset guximi për të eksperimentuar me ngjyrat dhe teksturat, përfshirë këtu dhe përdorimim e letrave të murit.

75’

Dekada ka pasur throwbacks e veta. Veçanërisht arti i viteve 30 do të bënte një rikthim të fortë me vendin e zjarrit dhe pasqyrën, si interior i mësipërm I një dhome të Manhattan.

80’

Vitet 80 rikthejnë sërish ngjyrat e theksuara, me pllaka ngjyrë blu dhe karrige te kuqe druri.

85’

Dekorimet e thjeshta dhe me ngjyrë të bardhë sjellin pamjen e interior të shtëpive, mbizotëruese kryesisht në Angli.

90’

Në vitet 90’ shumica e dhomave dhe kuzhinave dekorohen me granit. Te dhoma e mësipërme graniti I zi kontraston me dollapet e bardhë të një kuzhine tipike të atyre viteve.

95’

Friends pati një ndikim të madh në periudhën e transmetimit në vitet 90’. Seriali inspiroi shijet e dekorit interior me stilin e thjeshtë dhe të ngrohtë të një dhome modeste dhe të rehatshme.

2000

Look-u që përfaqësoi fundin e viteve 90 dhe fillim e dekadës së re, ishte sofistikimi dhe modernizmi. Ngjyra mbizotëruese ishte e kuqja e errët dhe e zeza, inspiruar nga Will & Grace.

 

Bordo No.65
Dhjetor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF