12.5 C
Tirana
E diel, 26 Mars, 2023
spot_img
Array

Si mund ta rrisni instagramin tuaj ?

Pak ditë më parë ju sollëm një artikull që ju tregonte nëse duhet të blini ‘followers’  të për instagramin tuaj, pasi ta keni lexuar me siguri do të të pajtoheni se blerja e ndjekësve të rremë nuk është çelësi i suksesit në Instagram madje mund të dëmtojë potencialin tuaj. Megjithatë, ndjekësit dhe angazhimi janë jetike për një profil të suksesshëm në Instagram.
Por, si të fitoni më shumë ndjekës organikë në Instagram?
Më poshtë po ju tregojmë 5 teknika që do t’ju shërbejnë:

  1. Përditësoni bio-n dhe profilin tuaj të instagram-it

Kjo është gjëja e parë që përdoruesit shohin kur vizitojnë profilin tuaj. Sigurohuni që të keni një emër përdoruesi, foto të profilit dhe bio të mirëmenduar. Përfshini  linqe që ju dëgojnë në rrjetet e tjera tuaja sociale ose faqe të rëndësishme të jashtme që lidhen me biznesin ose profilin tuaj. Shkruani një përshkrim që është interesant dhe që përshtatet siç duhet me biznesin tuaj ose nëse keni një profil personal, me ju. Të gjithë këta elementë duhet të formojnë një pamje kohezive të asaj se kush jeni në Instagram.
Mos harroni, organizojini fotot tuaja siç duhet, përdorni ‘caption’ të qartë  dhe përdorni fotot e kopertinës që sinkronizohen mirë së bashku.

 

  1. Përdorni në mënyrë strategjike çdo mjët që shërben për të rritur instagramin tuaj

Përdorimi i hashtags që kanë lidhje me përmbajtjen tuaj është një nga mënyrat më të mira për të rritur Instagramin me ndjekës të vërtetë. HashtagsForLikes është një mjet efektiv i rritjes që ilustron se si funksionon një hashtag në lidhje me zonën tuaj të përmbajtjes përmes njohurive dhe analizave. Një hashtag nuk do të bëjë maksimumin për postimin tuaj, prandaj sigurohuni që të keni një shumëllojshmëri hashtagësh për të ndihmuar në promovimin e arritjes dhe angazhimit për audiencën tuaj të synuar.

HashtagsForLikes gjithashtu ofron një listë të hashtags në trend, kështu që përdorni atë listë për të përmirësuar shanset tuaja për të arritur ndjekës të vërtetë që janë të interesuar për përmbajtjen tuaj. Kjo është metoda më e qëndrueshme për të marrë ndjekës të vërtetë në Instagram që veprojnë në profilin tuaj.

  1. Bëhuni konsistent

Është e rëndësishme që ndjekësit tuaj të shohin dhe të ndjejnë praninë tuaj përmes komenteve dhe pëlqimeve. Sa më shumë të lidheni me ta, aq më shumë angazhim do të merrni. Përveç kësaj, vendosni një orar postimi për veten tuaj; zbuloni kohën optimale të postimit që përmbajtja juaj të arrijë më shumë njerëz ‘online’ . Madje mund të konfiguroni postimin automatik përmes programuesve si HootSuite dhe Later për t’ju ndihmuar të ruani qëndrueshmërinë e postimeve.

 

  1. Përdorni trafikun ndërkanal

Ndërsa Instagram mund të ketë disa nga përdoruesit më aktivë, platforma të tjera si YouTube, Facebook, Twitter etj  mund të jenë të paçmueshme në drejtimin e trafikut në platformën tuaj Instagram. Shtoni sa më shumë lidhje me ju duke ndarë adresën tuaj dhe përmbajtjen e postuar në sajte të tjera. Nëse keni besim dhe besueshmëri përmes kanaleve tuaja të tjera, kjo është një mënyrë e shkëlqyer për të fituar ndjekës të vërtetë në Instagram që tashmë ju besojnë. Kjo padyshim do ta rrisë Instagramin tuaj me ndjekës të vërtetë.

 

  1. Pjesëmarrje në komente

Mos kini turp të eksploroni hashtags dhe të përfshiheni në bisedat në trend që ndodhin në platformë. Pjesëmarrja në komentet në trend, në postimet në Instagram që janë në të njëjtën fushë me ju mund të ndihmojë në rritjen e shikueshmërisë suaj dhe t’i drejtoni njerëzit në faqen tuaj që mund të kenë interes për atë që keni për të ofruar. Sigurohuni që komentet tuaja të jenë në përputhje me atë çfarë përfaqësoni dhe të mbështesin pozitivisht imazhin tuaj. Rritja e dukshmërisë është një mënyrë e mirë për të rritur ndjekësit tuaj organikë në Instagram./bordo .al

Burimi:INFLUENCIVE

easy dinner ideas

te ngjashme

Te fundit