KreuStil Jetese

Vitamina C: 4 funksionet dhe si ta përfshini në rutinën tuaj gjatë vjeshtës!

Nëse jeni duke kërkuar për shkëlqimin, homogjenitetin dhe qëndrueshmërinë e lëkurës, vitamina C është përbërësi i veçantë në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës vjeshtore.

Vitamina C: 4 funksionet dhe si ta përfshini në rutinën tuaj

Vitamina C është një përbërës me shumë veti. I njohur më mirë me emrin e acidit askorbik në listën e përbërësve të kujdesit të lëkurës, ai njihet për aftësinë e tij për të mbrojtur lëkurën nga agresionet mjedisore falë vetive të tij antioksiduese dhe gjithashtu falë rolit të tij në sintezën e kolagjenit (themelore për qëndrueshmërinë e lëkura).

Vitamina C: 4 funksionet dhe si ta përfshini në rutinën tuaj

Me pak fjalë, ka katër funksione të vitaminës C:

1-Mbrojtje nga radikalet e lira dhe dëmtimi i rrezatimit UV falë pranisë së antioksidantëve;

2-Antiplakje falë rolit të tij në prodhimin e kolagjenit;

3-Kundër njollave: është përbërësi i domosdoshëm i trajtimeve për reduktimin e njollave të lëkurës dhe për ta bërë lëkurën më homogjene;

4-Hidratues për ta mbajtur lëkurën më të tonifikuar. Nëse vëreni se çehrja juaj duket e lodhur, gri dhe e zbardhur, ndihma më e madhe mund të vijë nga kjo vitaminë.

Rutina e kujdesit të lëkurës me vitaminë C

Ju mund të përdorni trajtime me vitaminë C si në mëngjes ashtu edhe në mbrëmje. Ne ju rekomandojmë ta përfshini atë në rutinën tuaj të zgjimit, pasi ndihmon për të ndriçuar menjëherë lëkurën tuaj. Nëse përdoret si një përbërës i vetëm është gjithmonë më mirë ta aplikoni pas pastrimit/eksfolimit dhe para kremit hidratues dhe/ose kremit kundër diellit për të pasur një mburojë më të fortë ndaj rrezeve UV.

Vitamina C: 4 funksionet dhe si ta përfshini në rutinën tuaj

 

Kjo vitaminë është pak e qëndrueshme, pra ka tendencë të oksidohet shpejt: kjo është arsyeja pse, në formulime, shpesh shoqërohet me vitaminë E ose përbërës të tjerë si çaji jeshil, të cilët e ndihmojnë në veprimin e tij kundër plakjes.

Përndryshe, për të kapërcyer këtë problem, në vend të acidit askorbik përdoren forma më të qëndrueshme, siç është askorbil fosfati i magnezit).

Vitamina C: 4 funksionet dhe si ta përfshini në rutinën tuaj

Së fundi, për të përfituar sa më shumë nga të gjitha vetitë e vitaminës, ajo shpesh futet në formë të pastër brenda kapsulave të presionit të cilat ruajnë integritetin e saj.

 

 

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF