8.5 C
Tirana
E hënë, 27 Mars, 2023
spot_img

Konsumo “të kuqe” për zemër më të shëndetshme!

Ka disa perime dhe fruta të kuqe të pasura me antioksidues të fuqishëm, ushqime që ndihmojnë në luftimin e sëmundjeve të ndryshme të zemrës dhe ulin rreziqet për goditjet në zemër.

Rezultati më i rëndësishëm është ulja e  rrezikut  nga sëmundjet e zemrës me mbi 50%.

Shega- Shega është një frut i pasur me  disa lloje antioksiduesish, qe ndihmojnë drejtpërdrejtë në forcimin e arterieve dhe kjo promovon një shëndet sa më të plotë të zemrës. Një studim tregoi se përdorimi i përditshëm i  lëngut të shegës për një periudhë kohore tremujore përmirësonte dukshëm rrjedhjen e gjakut.

Domate- Domatet janë të pasura në likopene, një pigment i kuq, qe ka veti antioksiduese dhe është një burim  me vlera të pazëvendësueshme për sa i përket shëndetit të syve dhe të prostatës.

Vera e kuqe- Vera është e mirë për shëndetin, kur nuk teprohet me të, sepse rrit nivelin e kolesterolit HDL, ose e thënë ndryshe, të kolesterolit të mirë. Kjo ndihmon në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare.

Qershitë- Qershitë përmbajnë antocianinë, nga e cila ato marrin dhe ngjyrën e kuqe. Antocianina është antioksidues shumë i fuqishëm që ka veti unike shëruese. Ajo zotëron veti anti-inflamatore që reduktojnë dhimbjet pas ushtrimeve në muskuj dhe kyçe.

Molla- Një mollë në ditë me shumë gjasa do ta mbaj doktorin larg, sepse përmban quercetin, një element me veti të fuqishme anti-inflamatore që parandalon mpiksjen e gjakut. Konsumojini mollët  për  mëngjes  ose  midis vakteve, në vend që të hani ushqime të blera.

 

easy dinner ideas

te ngjashme

Te fundit