KreuFashion

7 hapa për lëkurë të pastër e të shëndetshme!

 

Nëse jeni tek të 30-tat dhe keni një lëkurë të pastër, pa pore të zgjeruara, pa akne, dhe jeni të kënaqur me atë që shihni në pasqyrë në mëngjes; na lini t’ju kemi pak zili!

Por nëse nuk keni fatin e vajzave dhe grave të mësipërme kemi vendosur t’ju tregojmë 7 hapa që specialistët këshillojnë për të patur një lëkurë të pastër dhe të shëndetshme; hapa që në fakt duhet të ndiqen edhe nga ato vajza që kanë lëkurë të pastër.

Hapi 1: Bëni një rutinë  një javore

Nëse ju pëlqen mënyra se si duket lëkura juaj, kaloni në hapin 3. Por, nëse keni ndonjë lloj acarimi, skuqje, skuqje, thyerje, ose tharje të tepërt ose vajshmëri, pikë së pari duhet të siguroheni do t’ju këto probleme nuk ju shkaktohen nga ndonjë produkt. Për një javë, kthehu në bazat: Qëndroni jashtë diellit dhe përdorni një pastrues dhe hidratues të butë që nuk përmban aromë. Evitoni këtë javë kremrat kundër moshës, vajrat, vitaminat, acidet e ndryshme që përmbajnë kremrat që shpesh ne përdorim, apo çdo produkt mirëmbajtës lëkure.

Hapi 2: Gjeni bazat tuaja

Tani është koha për të hedhur një vështrim të mirë në pasqyrë. Nëse ju pëlqen ajo që shihni, vazhdoni të përdorni të njëjtën pastrues dhe hidratues.

Hapi 3: Vendosni kremin e diellit

Ky mund të jetë i vetmi produkt shtesë që ju nevojitet. Nëse jeni vigjilent për përdorimin SPF, mund të bëjë më shumë sesa të mirëmbani lëkurën tuaj. “Njerëzit mendojnë për kremrat kundër rrezatimit të diellit se janë thjesht mbrojtës, por është gjithashtu korrigjuese,” shpjegon Dr. Engelman. Janë bërë studime të shumta dhe është parë që tek njerëzit që aplikuan rrezet e diellit rregullisht, shkalla e plakjes u ngadalësua dhe hiperpigmentimi u ul.

Hapi 4: Kujdesuni që të përdorni një serum antioksidues

Opinionet ndryshojnë, por shumica e dermatologëve e konsiderojnë një serum antioksidues si themelor sepse ofron një shtresë të shtuar të mbrojtjes së lëkurës kundër ndotjes dhe dëmtimit të diellit.  Një serum me përbërës botanik të pasur me antioksidant (çaj jeshil, për shembull) ose antioksidantë të tjerë si acidi ferulik mund të funksionojë gjithashtu. Ose mund ta ndërroni atë hidratues të butë për atë që ka ndërtuar antioksidantë.

Hapi 5: Trajtoni puçrrat (nëse i keni)

Gjeni një dermatolog/e të cilit i besoni,sigurohuni që ai/ajo të bëjë një sërë pyetjesh në lidhje me stilin e jetës tuaj, dietën tuaj dhe produktet që përdorni.. “Ka shumë faktorë patogjenë për puçrrat, dhe qasja më e mirë është që të kombinohen produkte dhe ilaçe të ndryshme me mekanizma plotësues të veprimit për të adresuar sa më shumë nga ato shkaqe të jetë e mundur,” thotë dermatologu i Nju Jorkut, Joshua Zeichner. Procesi i trajtimit shpesh kërkon kohë (disa ilaçe zgjasin deri në shtatë muaj për të qenë plotësisht efektiv, vëren Dr. Zeichner), por nëse përmbaheni me të, do të shihni përmirësim.

Hapi 6: Identifikoni çdo shqetësim tjetër të lëkurës që keni

Shikoni lëkurën tuaj dhe bëni një listë të gjërave që dëshironi të ndryshoni. Çelësi për lëkurë të shkëlqyeshme është të ndiheni ju vetë shkëlqeyeshëm. Pra duhet të identifikoni atë që po ju shqetëson në mënyrë që ta rregulloni atë.

Hapi 7: Të njiheni me një specialist të mirë

Nëse lista juaj e shqetësimeve të lëkurës përfshin rrudha të thella, zona të zbrazëta nën sy, çanta nën sy që zgjat mjaftueshëm për të hedhur hije, garanci, një mjekër të dyfishtë, atëherë e vetmja këshillë që mund t’ju japim është që të vizitoni një dermatolog të mirë

 

Bordo
Shtator - No.63

SHKARKO VERSIONIN PDF