8.5 C
Tirana
E hënë, 27 Mars, 2023
spot_img

Ja miti pas liqenit misterioz të Japonisë!

I vendosur pranë samitit të malit Hachimantai në Japoninë veri-lindore është një liqen që besohet nga mitet se është vendi i takimit i dy dragojve të dëbuar, të dashuruar.

Çdo dimër, akulli formohet në majë të liqenit Kagami Numa dhe bora grumbullohet mbi sipërfaqen e tij të ngrirë. Gjatë shkrirjes së bores ne pranverë, presioni nga thellësitë e ujit bën që bora të formohet vetëm në mes të liqenit, duke transformuar pamjen e liqenit rrethor në një sy gjigand me një unazë uji të hapur rreth “nxënësit” të tij të shkrirë. Fenomeni vjetor zgjat thuajse një javë midis fundit të majit dhe fillimit të qershorit pak para se akulli të shkrihet tërësisht.

Pamja unike u bë virale në 2016 kur një turist bëri një foto me unazën e bardhë në formë donut dhe e quajti atë “syri i dragoit” në rrjetet sociale.Që atëherë, turistët nga e gjithë bota kanë ardhur te mrekullohen me ujin e tij të tejdukshëm.

Mjaft interesante, dragonjtë kanë kohë që mbajnë një vend në legjendën Japoneze, dhe thuhet se ky është vendi ku një i ri u shndërrua në një dragua pasi piu nga një pellg aty pranë. Dashuria që ai ndau për një tjetër njeri të kthyer në dragua në anën e kundërt të malit besohet të jetë ajo c’ka i mban liqenet në zonë të mos ngrijnë plotësisht gjatë pranverës së vonë.

easy dinner ideas

te ngjashme

Te fundit