8 përfitime të shëndetshme të varjes së gjethes ‘Eucalyptus’ në dushin tuaj!

Dëshironi që banjo juaj të duket më e bukur në më pak se 10 sekonda? Vendosni disa gjethe Eucalyptus në kokën e dushit dhe – voila!, menjëherë ndjesi SPA-je. Por rezulton se shtimi i bimës në dushin tuaj mund të bëjë më shumë se thjesht të bukur. Pra, ka përfitime aktuale shëndetësore varja e saj.

Lufton bllokimin e hundëve.

Nëse hunda juaj ndjehet e bllokuar kryesisht nga një i ftohtë, avulli i thithjes që është i mbushur me vaj eukalipt (i cili ndodh natyrshëm në dush) mund t’ju ndihmojë. Kjo sepse vaji ka një efekt anti-inflamator, i cili mund të ndihmojë në hapjen e rrugëve të frymëmarrjes.

Promovon lehtësimin e stresit.

Një dush i gjatë dhe i nxehtë gjithmonë na eteson pas një dite stresuese, dhe me sa duket duke shtuar disa gjethe eukalipt në përzierje mund ta bëjë përvojën edhe më qetësuese. Një studim i botuar në ‘Evidence-based Complementary and Alternative Medicine’ zbuloi se thithja e vajit të eukaliptit i bënte pacientët të ndiheshin më të relaksuar para se t’i nënshtroheshin operacionit. Studiuesit besojnë se eukaliptoli, një përbërje kimike që gjendet në vajin e eukalipt, është ajo që i jep vajit efektet e tij anti-ankth.

Mund të ndihmojë në infeksionet e sinusit.

Për shkak se vaji eukalipt ka veti antivirale, antimikrobike dhe antibakteriale, thithja e avullit që futet në të mund t’ju ndihmojë të menaxhoni një sërë kushtesh të frymëmarrjes, duke përfshirë infeksionet e sinusit. Ndërsa merrni frymë me avull, ai udhëton deri në sinus, kështu që vajrat thelbësorë nga gjethet mund të funksionojnë për të shkatërruar viruset dhe / ose bakteret që po rriten atje.

Mund të trajtojë bronkitin.

Bronkiti është një tjetër nga kushtet e frymëmarrjes që gjethja mund të ndihmojë për të trajtuar. Përveç vrasjes së viruseve që krijojnë bronkit, efekti anti-inflamator i bimës dhe aftësitë e hollimit të mukusit mund të ndihmojnë që infeksioni kokëfortë të zhduket, sipas një përmbledhje të botuar në Alternative Medicine Review. Po!

Lehtëson dhimbjen.

Gjethja eukalipt shpesh përdoret lokalisht për dhimbje koke dhe dhimbje të muskujve, sepse rrit qarkullimin e gjakut në zonë, e cila largon inflamacionin dhe lehtëson dhimbjen. Por përsëri mund të jeni në gjendje të merrni disa përfitime nga thithja e vajit. Në një studim të pacientëve që i nënshtrohen operacionit të zëvendësimit të gjurit, botuar në ‘Evidence-based Complementary and Alternative Medicine’, studiuesit zbuluan se frymëmarrja në vaj eukalipt për 30 minuta uli dhimbjen e pacientit pas operacionit.

Rrit gatishmërinë.

E keni të vështirë të zgjoheni para orës 9 të mëngjesit? Njësoj…Lajm i mirë: vendosja e disa degëzave eukalipt në dushin tuaj mund të ndihmojë për këtë. Vajrat thelbësorë të lëshuar nga avulli do të zgjerojnë rrugët tuaja të frymëmarrjes, gjë që do të përmirësojë rrjedhjen e gjakut të oksigjenuar në organe, përfshirë trurin tuaj. Dhe oksigjeni i shtuar në tru = ndjeheni më vigjilent dhe zgjuar.

Mund të përmirësojë shëndetin tuaj mendor.

Nëse jeni prind bimësh, me siguri tashmë e dini që të kesh bimë në hapësirën tënde të jetesës thjesht ~ është më mirë. Dhe shkenca e mbështet atë. Një studim i botuar në ‘Journal of Physiological Anthropology’ sugjeron që bashkëveprimi me bimë të brendshme mund të qetësojë sistemin nervor dhe të nxisë ndjenja të rehatshme dhe qetësuese.

Mund të ndihmojë në kontrollin e astmës.

Kërkimet sugjerojnë që eukaliptoli (ajo përbërje kimike që përmendëm më herët) mund të përdoret për të përmirësuar simptomat e astmës, sipas një përmbledhjeje në ‘Research Drug’. Ky është një rast tjetër ku vetitë anti-inflamatore të vajit eukalipt vijnë në ndihmë. Astma shkakton rrugët e frymëmarrjes të përflakur, kështu që thithja e avullit të mbushur me vajin e bimës në dush mund të ndihmojë që rrugët e frymëmarrjes të hapen përsëri, duke e bërë më të lehtë frymëmarrjen.

Burimi: Cosmopolitan

Previous ArticleNext Article