KreuStil Jetese

Letrat e sinqerta të princeshës Diana zbulojnë keqardhjen e saj për divorcin: Nëse do ta dija..

Letrat e shkruara nga Princesha Diana kanë dhënë një vështrim të sinqertë mbi atë që ajo ka përjetuar pas ndarjes nga princi i atëhershëm Charles. Charles dhe Diana ishin të martuar nga korriku 1981 deri në 1996; dekreti i tyre nisi më 15 korrik dhe divorci u finalizua më 28 gusht.

Ata mirëpritën dy fëmijë së bashku, Princin William dhe Princin Harry, por ndarja e tyre nuk ishte aspak miqësore. Dhimbja dhe dëshpërimi i Dianës janë të dukshme në letrat e saj të shkruara me dorë për miqtë Susie dhe Tarek Kassem. Çifti i tha “Daily Mail” se vendosën t’i shisnin letrat sepse “posedimi i dokumenteve është një përgjegjësi e madhe” dhe ata nuk donin t’ua kalonin fëmijëve të tyre.

Janë 32 letra dhe karta në shitje, ndërkohë që miqtë e saj kanë ruajtur disa nga letrat e tyre më personale dhe konfidenciale. Letrat do të shiten individualisht dhe të ardhurat do të dhurohen për bamirësi. Në një letër të datës 20 maj 1996, Diana shkroi: “Nëse një vit më parë do ta dija se çfarë do të përjetoja gjatë këtij divorci, nuk do ta kisha pranuar kurrë. Është e shëmtuar.”

Një tjetër shënim, i shkruar në prill 1996, ajo shkruante, “Është shumë e vështirë ndonjëherë të mbash kokën lart. Sot jam në gjunjë dhe dëshiroj vetëm që ky divorc të kalojë pasi kostoja e mundshme është e jashtëzakonshme”.  Para divorcit nga Charles, Diana foli për ndarjen e tyre gjatë intervistës së sajfamëkeqe në “Panorama” me Martin Bashir në 1995. “A do të ishte dëshira jote të divorcohesh?”, e pyeti ai, ndërkohë që Princesha tha, “Jo, nuk është dëshira ime”.

Pas intervistës, Buckingham Palace konfirmoi se Mbretëresha kishte vendosur të ndërhynte. “Pas shqyrtimit të situatës aktuale, Mbretëresha i shkroi Princit dhe Princeshës në fillim të kësaj jave dhe u dha atyre pikëpamjen e saj, e mbështetur nga Duka i Edinburgut, se një divorc i hershëm është i dëshirueshëm. Princi i Uellsit gjithashtu e ka këtë pikëpamje dhe ia ka bërë të ditur këtë Princeshës së Uellsit”, tha pallati në një deklaratë të 21 dhjetorit 1995.

“Mbretëresha dhe Duka i Edinburgut do të vazhdojnë të bëjnë gjithçka që munden për të ndihmuar dhe mbështetur Princin dhe Princeshën e Uellsit, dhe veçanërisht fëmijët e tyre, në këtë periudhë të vështirë.”

 

Tags:

Home bordo

Bordo No.65
Dhjetor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF