23.5 C
Tirana
E martë, 30 Maj, 2023
spot_imgspot_img

Princi Harry paraqitet në një gjykatë në Londër! Arsyeja?

Princi Harry mbërriti të hënën në Gjykatën Mbretërore të Drejtësisë në Londër për një çështje të profilit të lartë të privatësisë kundër një grupi të madh gazetash britanike. Paraqitja e Harry, duke ecur me shpejtësi, buzëqeshur dhe duke mbyllur kopsat e tij, shënoi fillimin e çështjes së nisur vitin e kaluar kundër Associated Newspapers, botueses së Daily Mail, për përgjime të supozuara të telefonit dhe shkelje të tjera të privatësisë.

Prania e Harryt në Gjykatën e Lartë në Londër është një shenjë e rëndësisë që ai i kushton çështjes, një prej disa padive që Duka i Sussex ka ngritur kundër mediave. Seanca pritet të zgjasë katër ditë. Si dhe Harry, çështja përfshin shtatë figura të profilit të lartë duke përfshirë Elton John, Elizabeth Hurley dhe Sadie Frost, bashkëshortin dhe regjisorin e Elton John, David Furnish dhe Doreen Lawrence, nëna e adoleshentit me ngjyrë, Stephen Laërence, i cili u vra në një sulm të vitit 1993.

Ata kanë qenë viktima të shkeljes së privatësisë nga Gazeta Associated, ku përfshin shkelje si, vendosjen e pajisjeve të dëgjimit brenda makinave dhe shtëpive të njerëzve, autorizimin e përgjimit të thirrjeve telefonike të drejtpërdrejta, private, pagesën e zyrtarëve të policisë për informacione të ndjeshme dhe imitimin e individëve për të marrë të dhëna mjekësore. Gazetat Associated, e cila gjithashtu boton The Mail on Sunday dhe Mail Online, tha se plotësisht dhe pa mëdyshje i mohoi akuzat. Kufizimet ligjore të kërkuara nga grupi i gazetave nënkuptojnë se detajet specifike të pretendimeve të tyre nuk janë bërë publike deri më tani.

Harry, djali më i vogël i mbretit Charles dhe gruaja e tij Meghan kanë qenë gjithmonë subjekt i një mbulimi të pamëshirshëm, kjo u intensifikua pas fejesës dhe martesës së tyre. Seanca dëgjimore e së hënës vjen pasi kërkesës së bërë nga Harry në fillim të këtij muaji pasi “Mail on Sunday” shpifte në një artikull se ai kërkonte mbrojtje nga policia kur ai dhe familja e tij vizitojnë Mbretërinë e Bashkuar. “Princi heziton të sjellë fëmijët e çiftit, Princin Archie, i cili është pothuajse 4 vjeç, dhe Princeshën Lilibet, gati 2, në Mbretërinë e Bashkuar, duke thënë se ata kishin frikë për sigurinë e familjes”.

Harry ka thënë se dëshiron reformimin e medias britanike. Ai flet për mediat në Mbretërinë e Bashkuar edhe në kujtimet e tij “Spare”, botuar në janar. Ai e cilësoi shtypin si tepër agresiv për vdekjen e nënës së tij, Princeshë Diana në vitin 1997, dhe gjithashtu akuzoi mediat për ndjekjen e Meghan.

easy dinner ideas

te ngjashme

Te fundit