KreuFashion

Curve Cut: Gjithçka që duhet të dini për këtë prerje flokësh që të gjithë do të mbajnë këtë pranverë

Curve Cut: Gjithçka që duhet të dini për këtë

Curve Cut është frymëzuar nga një prej modeleve më emblematike të flokëve, ajo e Jennifer Aniston e cila luajti personazhin e Rachel Green në Friends. Ky look i flokëve më pas u bë një trend i vërtetë në vitet ’90.

Frymëzuar nga Rachel në Friends

Frymëzuar nga linjat e saj të buta, Curve Cut, i njohur gjithashtu si C Shape Cut, kujton strukturën e The Rachel Cut, një prerje me shtresa nëpër gjatësitë që përqafon linjat e fytyrës, duke e bërë atë një model flokësh të lehtë për t’u personalizuar.

Termi Curve Cut evokon mënyrën se si prerja “ndjek” fytyrën dhe kjo është ajo që ndodh me shtresimin e saj dhe mënyrën e stilimit të skajeve, si për të rikrijuar kthesat. Flokët e stiluar në këtë mënyrë mund të krijojnë më shumë volum pa i rënduar flokët. Krahasuar me prerjet e tjera të flokëve, si Cub Cut, Curve Cut përdor gjatësitë dhe skajet për të dhënë një pamje më të butë, më pak këndore dhe gjeometrike.

Stili i prerjes së kurbës

Edhe pse Curve Cut është e lehtë për t’u stiluar, duke i lënë flokët të thahen në ajër, sigurisht që do të duket më mirë me një tharëse flokësh të frymëzuar nga vitet ’90, si ajo e supermodeleve. Në këtë rast, për t’i dhënë volum dhe kaçurrela majave, furça e rrumbullakët e flokëve dhe furçat me ngrohje elektrike mund të jenë aleatët tuaj.

Prerja e kurbës në të gjitha format e saj

Kjo prerje flokësh me shtresa është shumë e personalizueshme. Kërkon flokë me gjatësi të shpatullave. Përveç kësaj, gjatësitë duhet të priten në nivele të ndryshme për të dhënë një efekt volum. Mënyra se si i stiloni flokët mund të ndikojë gjithashtu në pamjen e prerjes: majat mund të kthehen nga brenda për të krijuar një C të përsosur, ose mund t’i mbani flokët në pjesën e përparme të fytyrës, majat prekin vijën e nofullës, ndërsa majat hapen që nga jashtë.

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF