KreuFashion

Muza e Karl Lagerfeld, na mëson si të vishemi sipas çdo kodi të veshjes!

Muza e Karl Lagerfeld, na mëson si të vishemi sipas çdo kodi

Termi "dress cod", i cili përkthehet nga anglishtja në rumanisht si "kodi i veshjes", i referohet një serie rregullash që përshkruajnë se çfarë mund dhe cfarë nuk mund të vishet në një vend të caktuar ose në një rast të caktuar. Më të zakonshmet janë kodet e veshjes të vendosura në institucionet arsimore ose në punë, ku mund të na kërkohet të veshim një grup të caktuar rrobash apo edhe uniformë, por edhe kode veshjeje në evente.
Këtu janë ato më të njohurat, sipas rekomandimeve të Ana-Maria Bucura:
1. Casual – mund të vishni pantallona, ​​xhinse apo funde në kombinim me bluza të ndryshme dhe në këmbë mund të vishni ballet, këpucë tenisi apo sandale;
2. Smart - kombinon elementet elegante me ato casual;
3. Biznesi - është më elegant dhe i përshtatshëm për ambjentet e biznesit;
4. Garden party – ideja është që të jeni sa elegant edhe të relaksuar; Rekomandohen fustane me materiale të ajrosura, si dhe këpucë të rehatshme
5. Koktej - rekomandohet një fustan elegant me gjatësi mesatare, mundësisht i veshur me shall.
6. Black Tie – është një nga më të rafinuarat dhe fustanet e mbrëmjes janë ideale për të
Ana Maria Bucura punoi për disa vite si modele te Chanel, dhe ishte modelja për trupin e së cilës stilisti i famshëm Karl Lagerfeld krijoi koleksionin “firmë” që gjithmonë simbolizonte elegancën. Ajo ka qenë  në kopertinën e revistave të shumta kombëtare dhe ndërkombëtare dhe nëpër pasarela në Europë, Azi dhe Amerikë.

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF