KreuStil Jetese

FWP: Sfilata Maison Margiela vjeshtë-dimër 2016-2017

Për të gjithë ata që ende dyshonin, koleksioni i ri Margiela në Fashion Week Paris vjeshtë-dimër 2016-2017 konfirmon një herë e përgjithmonë legjitimitetin e John Galliano, dizenjues në një shtëpi me një trashëgimi të veçantë dhe të pasur.

Krijuesi arrin këtë herë të rimarrë kodet e paraardhësit të tij por pa rënë në përsëritje dhe pa hequr dorë nga ajo që është ai vetë.

Ai i hap vend një veshje të shpërbërë, më pas të rikrijuar, i hap vend një klasicizmi të tërthortë, të manipuluar, ku dallohet me shikimin e parë që duket bukur.

Ngjyra kaki dhe kafja ushtarake dominojnë, e para tronditet nga efekte e mëngëve, ndërsa e dyta përshkrohet nga reflekse metalike.

Shallrat e stamposur shumngjyrësh shfaqen plot gjallëri, bluzat mashkullore shkëlqejnë plot gurë, lëkura në xhaketa apo trekuarte imponon respekt, smokingët devijojnë në modele moderne seksi, asnjë element në këtë përzierje fantastike nuk i lihet rastit.

Tags:

Home bordo

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF