KreuStil Jetese

5 nga vendet ‘më të mallkuara’ në botë

Ka disa vende në botë që janë krejtësisht të frikshme – të rrënuara, të banuara nga djalli ose thjesht të mallkuara. Shumë prej tyre janë kryesisht qytete fantazmë, ku jetojnë vetëm trimat e shpirtrave. Dhe për arsye të mirë: Ata pretendojnë se gjërat e këqija ende ndodhin në mënyrë të pashpjegueshme.

1. Ishulli Roanoke, Karolina Veriore


Më 1587, një grup anglezësh të udhëhequr nga kapiteni John White u vendosën këtu. John White u kthye në Angli për furnizime, duke lënë familjen e tij pas. Pas kthimit, ai e gjeti fortesën në gërmadha dhe asnjë gjurmë të familjes së tij ose ndonjë prej kolonistëve të tjerë. Gdhendur në një pemë ishte fjala “Kroataneze”. Deri më sot, vizitorët pretendojnë se ishulli është përhumbur.

2. Nauru, në Paqësorin e Jugut


Vetëm 50 vjet më parë, ky komb i vogël ishull ishte më i pasuri në botë. Vendasit thonë se ata që jetuan këtu përsëri shitën jetesën e tyre duke minuar fosfatin natyror të ishullit, duke ndotur mjedisin. Shkatërrimi zemëroi perënditë, të cilët mallkuan banorët dhe pasardhësit e tyre në varfëri dhe mjerim përgjithmonë.

Sot, Nauru është një nga vendet më të varfra. Për të fituar para, qeveria jep me qira pjesën më të madhe të tokës së saj në Australi për t’u përdorur si një kamp internimi për imigrantët dhe refugjatët e paligjshëm.

3. Chateau de Montsegur, në jug të Francës


Kështjella e tij e largët, në majë të një shkëmbi të pjerrët, është e njohur edhe nga vendasit si Sinagogë e Satanit. Në shekullin e 12-të, kështjella u bë selia e katareve – të krishterët adhuruan, pastaj u shpallën heretikë, nga Kisha Katolike. Papa iu drejtua Francës për ndihmë në dëbimin e anëtarëve të sektit. Pas një rrethimi 10-mujor të kështjellës, i cili dikur mund të ketë mbajtur Gracin e Shenjtë, 200 Katarë vdiqën në një zjarr.

4. Poveglia, Itali

Ka një thënie lokale: “Kur një njeri i keq vdes, ai zgjohet në Poveglia.” Me emrin “Ishulli i Vdekjes”, Poveglia shtrihet drejt Venecias. Sot, vetëm disa vreshtarë dhe dele jetojnë atje, por ishulli dikur kishte disa qindra familje aq të prosperuara që qeverisnin vetë . I braktisur për mirë në vitin 1968, tani quhet “vendi më i përhumbur në Evropë”.
Ishulli iu shit në vitin 2014 biznesmenit Luigi Brognaro, i cili dëshironte ta rivendoste atë – por nuk do të thoshte pse.

5. Timbuktu, në Malin verior


Në vitin 2012, ekstremistët sulmuan Timbuktu, duke shkatërruar varret e shenjtorëve – dhe duke bërë të paimagjinueshmen: duke hedhur në erë një derë në Xhaminë Sidi Yahya. Legjenda tha se hapja e derës, mbi 600 vjet e vjetër, do të nënkuptonte fundin e botës. Që atëherë, vendasit tregojnë për kaosin përreth. Por, a ishte Timbuktu, një Mekë Tregtare që lejoi të huajt vetëm në 100 vjet më parë, të dënuar që nga fillimi? Pretendohet se qyteti ka jetuar nën një mallkim për qindra vjet – që nga ditët e Tregtisë me Kripë, kur u përfol se rrugët ishin shtruar me ar.

Tags:

Home bordo

Bordo
Shtator - No.63

SHKARKO VERSIONIN PDF