KreuKuzhine

Varësia ndaj ‘junk food’ shërohet; ekspertja tregon se si!

E dimë që mund t’ju duket e pamundur, por ja që ekzistojnë dieta të cilat ju bëjnë të mos ju marrë malli qoftë edhe për një copë tortë!

Një eksperte e trurit premton të shkatërrojë varësinë tuaj ndaj ‘Junk food’ dhe ja se si:

Gjatë gjithë karrierës  si neuroshkencëtare, Susan Pierce Thomson, ka hetuar, në atë të cilën ajo e quan ‘misteri i mbipeshës’. Pasi ne si krijesa kemi filluar që dita ditës të bëhemi më të dobët mendërisht dhe për këtë nutricionistja ‘fajëson’ peshën e tepërt.

Mbipesha nga ushqimet jo të shëndetshme, ndikojnë në mosfunksionimin e mirë të trurit dhe na bën që jo vetëm femrat, por edhe meshkuj, të shtojnë kile të cilat nuk mund t’i humbasim me asnjëlloj djete tjetër.

“Unë isha një prej tyre. Si një grua e re në universitet nuk mund ta kontrolloja ngrënien time. Ajo periudhë për trupin tim ishte mjerim. Unë u zhgënjeva me veten time. Pas shumë dietash dhe pa një rezultat, arrita të kuptoj se gjithçka varet nga truri jonë.  Gjithashtu ‘zbulova’ se trupi ynë nuk është i evoluar për të pranuar ushqimet e kohëve moderne.”- u shpreh neurologia për “Dailymail”.

Katër rregulla të pathyeshme që duhen ndjekur  para se të filloni një dietë intensive edhe ushqimore, janë:

Dieta ushqimore:

 

Bordo
Shtator - No.63

SHKARKO VERSIONIN PDF