Ja pse duhet të fillojmë të vendosim hudhër nën jastëkët tanë çdo natë

Hudhra mund t’ju ​​zgjasë jetën, por nuk është i vetmi përfitim i saj. Ajo ka superfuqi të pabesueshme, të tilla si luftimi i qelizave kancerogjene, detoksimi i trupit tuaj, madje edhe zvogëlimi i dhjamit në trup. Pasi të zbuloni se sa e dobishme është kjo bimë mrekullie për trupat tanë, ju me siguri do të mësoni të injoroni aromën e saj të fortë. Madje mund të dëshironi të vendosni një thelpi hudhre nën jastëkun tuaj pasi të keni zbuluar të gjitha sekretet e mrekullueshme që fsheh.

Mund të ju ndihmojë të hiqni qafe hundet e zëna.

Why We May Want to Start Putting Garlic Under Our Pillows Every Night

Hunda juaj e “shkrete” do të gjejë lehtësim në aromën e hudhrës. Kjo kryesisht sepse përmban një antibiotik të fuqishëm të quajtur allicin, i cili avullohet ngadalë nga hudhra dhe lufton mikrobet dhe infeksionet. Alicina e hudhrës ndihmon në pastrimin e pasazheve tuaja duke tretur mukusin. Procesi është gradual, por ia vlen. Pas një kohe, ju do të shpëtoni nga bllokimi i hundës dhe do të jeni në gjendje të merrni frymë mirë.

Ajo mund të rrisë sistemin tuaj imunitar.

Why We May Want to Start Putting Garlic Under Our Pillows Every Night
Hudhra ka aftësinë të shkatërrojë të gjitha llojet e baktereve të këqija, pasi ka veti tepër të fuqishme antibakteriale. Allicina bllokon 2 grupe fermentesh që lejojnë bakteret infektive të përparojnë në trupin e njeriut. Nëse vendosja e hudhrës nën jastëk bëhet një praktikë e rregullt, ka të ngjarë të vini re që ndiheni më te clodhur në mëngjes dhe sa rrallë sëmureni.

Mund të ‘sprapsë’ insektet.

Why We May Want to Start Putting Garlic Under Our Pillows Every Night

Nëse keni qenë ndonjëherë te frikësuar nga një merimangë që mund zvarritet në gojën tuaj ndërsa jeni në gjumë ose jeni zgjuar ndonjëherë nga pickimet e shumta të mushkonjave, kjo është padyshim ajo që ju nevojitet. Hudhra është toksike për insektet, veçanërisht mushkonjat, dhe ato janë të vetëdijshëm ndaj saj. Kjo është arsyeja pse këto insekte të vogla qëndrojnë larg aromës së hudhrës.

Mund të ju ndihmojë të flini më mirë.

Why We May Want to Start Putting Garlic Under Our Pillows Every Night
Hudhra është e pasur me vitaminë B1, e cila dihet se ndihmon në luftimin e gjumit të trazuar. Për më tepër, ka edhe shumë vitaminë B6 në hudhër, e cila rrit sekretimin e melatoninës në mënyrë të konsiderueshme. Kjo bimë e mrekullueshme ka një ndikim pozitiv në sistemin tuaj nervor dhe, përfundimisht, mund t’ju qetësojë dhe të relaksojë mendjen tuaj.
Previous ArticleNext Article