KreuArt

Dita e fundit e homazheve për Mbretëreshën Elizabeth II, çfarë pritet të ndodhë

Dita e fundit e homazheve për Mbretëreshën Elizabeth II,

Sot është dita e fundit e homazheve për Mbretëreshën Elizabeth II.

Arkivoli i saj do të qëndrojë në Westminster Hall për ta parë publiku deri në orën 6:30 të mëngjesit nesër, kur do të zhvendoset përpara funeralit të saj.

Ka të ngjarë të jetë shansi i fundit që njerëzit t’i bashkohen radhës sot, me kohë pritjeje të vlerësuara që nga ora 5 e mëngjesit të paktën 12 orë.

Më vonë sot, Queen Consort do t’i bëjë një homazhe televiziv Mbretëreshës, duke kujtuar “sytë e saj të mrekullueshëm blu” dhe buzëqeshjen e saj.

Një shërbim reflektimi do të mbahet pranë Falkirk, Skoci, në orën 19:30, me 96 fenerë të ulur në pishinën e reflektimit në këmbët e Kanalit të Mbretëreshës Elizabeth II. Kurora më pas do të vendosen në ujë.

Kryeministrja Liz Truss do të ketë gjithashtu një audiencë me Mbretin e ri përpara se të marrë pjesë në pritjen e tij për vizitat e krerëve të shteteve në Pallatin Buckingham.

Ngjarja zyrtare shtetërore do të shohë liderët botërorë dhe të ftuarit jashtë pallatit shtetëror, përpara pjesëmarrjes së tyre në funeralin e Mbretëreshës.

Në orën 20:00, vendi do të mbajë një heshtje një minutëshe për të kujtuar Mbretëreshën.

Njerëzit ftohen ta shënojnë rastin privatisht në shtëpi, në pragun e derës ose në rrugë, ose në ngjarje dhe vigjilje në komunitet.

Anulohet fluturimet për të ndalur zhurmën e avionëve që shqetësojnë funeralin e Mbretëreshës

Më shumë se 100 fluturime në aeroportin Heathrow do të anulohen për të parandaluar procedurat shqetësuese të zhurmës së avionëve në Westminster Abbey dhe Windsor Castle për funeralin e Mbretëreshës.

Aeroporti perëndimor i Londrës njoftoi se 15% e 1200 fluturimeve të tij që do të ngrihen ose ulen të hënën do të ndërpriten.

Rreth 250 shërbime shtesë hekurudhore do të funksionojnë – duke përfshirë disa trena gjatë natës – dhe National Highways ka pezulluar mbylljet e planifikuara të autostradave në të gjithë Anglinë.

Ekziston frika se rrjeti i transportit do të mbingarkohet të hënën pasdite nëse shumë njerëz që vizitojnë kryeqytetin udhëtojnë në shtëpi menjëherë pasi procesioni i varrimit të largohet nga Westminster pak pas mesditës.

Njerëzve u kërkohet të vonojnë udhëtimet e tyre të kthimit dhe të kontrollojnë për përditësime të udhëtimit.

Arkivoli i Mbretëreshës do të transportohet në Westminster Abbey me një karrocë 123-vjeçare me armë të tërhequr nga 98 marinarë të Marinës Mbretërore, në një traditë që daton që nga funerali i Mbretëreshës Victoria.

Në funeralin e Mbretëreshës Elizabeth II të hënën, karroca e armës do të tërhiqet nga një ekip marinarësh prej 98 personash të njohur si Garda e Sovranit, ndërsa 40 marinarë marshojnë pas karrocës për të vepruar si frenues.

Tags:

Home Art

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF