KreuStil Jetese

Gjithçka që duhet të dini për ankthin dhe sulmin e panikut! (10 simptomat)

Gjithçka që duhet të dini për ankthin dhe sulmin e

Ankthi mund të shkaktojë simptoma që mund të variojnë nga nervozizmi deri te ndjenjat e frikës dhe panikut. Mund të çojë në frymëmarrje të shpejtë dhe gjithashtu mund të shkaktojë probleme tw tjera shëndetësore. Çfarë është ankthi? Ndoshta po ndiheni të shqetësuar për një problem në punë me shefin tuaj. Ndoshta keni flutura në stomak ndërsa prisni rezultatet e një testi mjekësor. Ndoshta nervozoheni kur ktheheni në shtëpi në trafik në orët e pikut, ndërsa makinat kalojnë me shpejtësi dhe gërshetohen midis korsive.

Në jetë, të gjithë përjetojnë ankth herë pas here. Kjo përfshin si të rriturit ashtu edhe fëmijët. Për shumicën e njerëzve, ndjenjat e ankthit vijnë dhe shkojnë, që zgjasin vetëm një kohë të shkurtër. Disa momente ankthi janë më të shkurtra se të tjerat, duke zgjatur diku nga disa minuta në disa ditë. Por për disa njerëz, këto ndjenja ankthi janë më shumë sesa thjesht shqetësime kalimtare ose një ditë stresuese në punë. Ankthi juaj mund të mos largohet për shumë javë, muaj ose vite. Ajo mund të përkeqësohet me kalimin e kohës, ndonjëherë duke u bërë aq e rëndë sa ndërhyn në jetën tuaj të përditshme. Kur kjo ndodh, thuhet se keni një çrregullim ankthi.

Cilat janë simptomat e ankthit?

Ndërsa simptomat e ankthit ndryshojnë nga personi në person, në përgjithësi trupi reagon në një mënyrë shumë specifike ndaj ankthit. Disa simptoma të zakonshme të ankthit përfshijnë:

1-Nervozizëm, shqetësim ose të qenit i tensionuar

2-Ndjenja rreziku, paniku ose frike

3-Ritmi i shpejtë i zemrës

4-Frymëmarrje e shpejtë, ose hiperventilim

5-Djersitje e shtuar

6-Dridhje ose dridhje muskulore

7-Vështirësi për t’u fokusuar ose për të menduar qartë për ndonjë gjë tjetër përveç asaj për të cilën jeni të shqetësuar

8-agjumësi

9-Problemet e tretjes ose gastrointestinale, të tilla si gazrat, kapsllëku ose diarreja

10-Një dëshirë e fortë për të shmangur gjërat që shkaktojnë ankthin tuaj

Sulmet e panikut

Një sulm paniku është një fillim i papritur i frikës ose shqetësimit që arrin kulmin në minuta dhe përfshin përjetimin e të paktën katër nga simptomat e mëposhtme:

1-djersitje dhe dridhje trupi

2-ndjenja e gulçimit ose mbytjes

3-ndjesia e mbytjes

4-dhimbje gjoksi ose shtrëngim

5-probleme gastrointestinale

6-marramendje, marramendje ose ndjesi të fikëti

7-ndjenjë e nxehtë apo e ftohtë

8-mpirje ose ndjesi shpimi gjilpërash (parestezia)

9-frika se mos “çmendeni” ose humbni kontrollin

10-frika e vdekjes

Simptomat e sulmeve të panikut janë të ngjashme me ato të sëmundjeve të zemrës, problemeve të tiroides, çrregullimeve të frymëmarrjes dhe sëmundjeve të tjera. Si rezultat, njerëzit me çrregullim paniku mund të bëjnë udhëtime të shpeshta në dhomat e urgjencës ose në zyrat e mjekut. Ata mund të besojnë se po përjetojnë kushte shëndetësore kërcënuese për jetën, përveç ankthit.

Tags:

Home bordo

Bordo
Shtator - No.63

SHKARKO VERSIONIN PDF