KreuFashion

Nis muaji i shenjtë i Ramazanit, besimtarët myslimanë nisën agjërimin!

Nis muaji i shenjtë i Ramazanit, besimtarët myslimanë nisën

Besimtarët myslimanë nisën muajin e Ramazanit, simbolin e sakrificës, muaji më i shenjtë i kalendarit islamik. Lindja e dielli i gjeti duke agjëruar rreth një të katërtën e popullsisë së botës këtë të enjte, më 23 mars. Për një muaj, çdo ditë ata nuk do të konsumojnë ushqime ose pije, duke nisur që nga lindja e diellit e deri në perëndimin e tij. Libri i shenjtë Kurani, e përcakton agjërimin një nga pesë shtyllat kryesore islame, simbol i sakrificës.

Tradita ka nisur që në shekullin e nëntë dhe përkujton muajin kur profeti Muhamed ishte mbyllur në një shpellë, në veri të Mekës, për ripërtëritje shpirtërore. Njerëzit në mbarë botën nisin ritin, i cili vijon për 30 ditë me radhë. Në fund të muajit të shenjtë të Ramazanit vjen Fitër Bajrami, festë simbolike e fesë islame.

Pjesa më e madhen e qytetarëve që agjërojnë ndodhen në Egjipt, Arabinë Saudite, Liban, Jordani, Kuvajt, Katar, Algjeri, Tunizi, Jemen, Siri, Irak, Iran, Turqi, Kosovë, Shqipëri e shumë shtete të tjera.

Ata e mirëpresin muajin e ramazanit në mënyra të ndryshme, ku palestinezët blejnë dekorime për Ramazan, Bosnja hedh fishekzjarrë, Pakistan nis shitjen në masë të hurmave arabe, pakistanezët përgatitin tregjet, e shumë të tjerë vizitojnë xhamitë e vendet e shenjta.

Kujtojmë që nisja e muajit të shenjtë të Ramazanit do ta gjejë një pjesë të popullit turk në çadra. Tërmeti shkatërrimtar i cili shkaktoi shifra shumë të larta viktimash, la miliona persona në Turqi në mjerim. Krahasuar me vitin e kaluar iftaret e tyre do të jenë në çadra, shumë pranë vendit ku dikur ata jetonin të lumtur në shtëpitë e tyre.

Bordo
Shtator - No.63

SHKARKO VERSIONIN PDF