KreuKuzhine

Revista prestigjoze e kulinarisë vlerëson 10 restorantet më të mira në Shqipëri!

Revista prestigjoze e kulinarisë vlerëson 10 restorantet më

Revista prestigjoze italiane Gambero Rosso i ka kushtuar një shkrim turizmit kulinar në Shqipëri, duke e quajtur vendin e shqiponjave si objektivi i vitit 2023. Përkrah thesareve natyrore, në shkrim thuhet se Shqipëria ka së fundmi një rritje të madhe oferte gastronomike.

“Objektivi i vitit 2023? Është Shqipëria. Vendi ballkanik është destinacioni ideal për të kaluar pushimet tuaja verore (dhe të tjera): është afër Italisë dhe ka plot surpriza. Është gjithashtu destinacioni ideal për një udhëtim gastronomik. Nga veriu në jug ka shumë restorante, shtëpi fermash dhe taverna ku mund të shijoni pjata tipike, shije të shijshme dhe riinterpretime në një çelës bashkëkohor. Ja cilat janë 10 adresat që nuk duhen humbur nëse shkoni në Tokën e Shqiponjave”; sugjeron Gambero Rosso duke renditur sipas tyre 10 restorantet më të mira.

Padam, Tiranë

Shefi i kuzhinës Fundim Gjepali, gjithashtu kreu i Antico Arco në Romë, ka krijuar një menu të shijshme dhe të rafinuar me pjata që duken si vepra të vogla arti. Ndër të gjitha, provoni vezën me tartuf, salcën e kosit dhe brokoli, dhe akulloren e bërë në shtëpi me biskotë të shtypur.

Mullixhiu, Tiranë

Shefi i kuzhinës Bledar Kola, me eksperiencë në restoranetin e famshëm Noma në Kopenhagen, përgatit gatime tradicionale të gastronomisë shqiptare të gërshetuara në një çelës bashkëkohor. Provoni petka, një makarona tipike shqiptare e bërë në shtëpi, dhe qumeshtor, një ëmbëlsirë tradicionale me bazë qumështi.

Gzone, Tiranë

Në zemër të Tiranës, shefi i ri i kuzhinës Bleri Dervishi, një nga emrat kryesorë të brezit të ri, me një kurrikul të pasur me eksperienca italiane dhe ndërkombëtare, përgatit gatime me përbërës dhe shije vendase. Nga tartari i viçit dhe patëllxhanit, te sallatat e ditës dhe ëmbëlsirat, gjithçka përgatitet me mjeshtëri.

Ferma Fustanella, Tiranë

Në fshatin Petrelë, një grusht kilometra larg qendrës së Tiranës, ky restorant nga ferma në tryezë është një perlë e vogël e rrethuar nga natyra ku shkon për të ngrënë produkte dhe pjata tipike të gastronomisë vendase dhe të komuniteteve shqiptare që jetojnë jashtë kufijve kombëtarë.

Mrizi i Zanave, Fishtë (Lezhë)

Ky tempull i gastronomisë shqiptare, i lindur nga një ide e vëllezërve Prenga, është një ndalesë thelbësore gjatë një udhëtimi në Shqipëri. Në tavolinat e Mrizit të Zanave mund të hani djathë, byrekë të shijshëm, mish të pjekur, makarona tipike, qebapë mishi dhe ëmbëlsira të shijshme. Të shoqëruar me verërat e tyre, të cilat këtë vit fituan tre medalje në konkursin Decanter.

Tradita e Beratit, Berati

Qyteti i trashëgimisë së UNESCO-s, Berati, një nga destinacionet më të vizituara në Shqipëri, njihet për shtëpitë e tij tradicionale, shumë prej të cilave janë shndërruar në bujtina dhe restorante. Si ‘Tradita e Beratit’ ku hani byrekë të shijshëm të mbushur me spinaq, mish ose djathë, sallata kopshti, ullinj, speca, duke admiruar pamjen.

Alpeta Agroturizëm & Verari, Roshnik

Pak km larg Beratit, Agroturizëm Alpeta është një agroturizëm ku shërbehen perime nga kopshti, byrekë të shijshëm të mbushur me spinaq, rikota të kripura, presh, mish dhie që jeton dhe rritet në shpatet e malit Tomorr, jufka tava makarona të bëra me dorë dhe sipër me pulë fshati. Verërat dhe likeret janë ndër më të mirat në Shqipëri.

Vila Permet, Përmet

Kjo vilë simpatike e fundit të shekullit të 19-të, e rinovuar deri në detaje, është vendi i përsosur për të shijuar më të mirat e gastronomisë së Përmetit. Restoranti gustator në katin e parë u ofron miqve kuzhinë autentike, sezonale që respekton traditat, ku perimet e kopshtit, mishi nga kafshët e rritura në zonë, sallami i bërë vetë dhe gliko, një përbërje me bazë frutash e mbrojtur nga Sloë Food, shkëlqejnë.

Taverna Vasili, Korce

Është mbretëria e mishngrënësve: mishi i gatuar në konjak dhe gulash është i shijshëm, por menuja përfshin edhe mish të pjekur në skarë, salsiçe dhe qofte tradicionale. Mezet me speca të kuq dhe rikota të kripura dhe ëmbëlsirat e bëra vetë janë gjithashtu të shkëlqyera.

Restorant Bujar, Vlorë

Në menunë e Bujarit bie në sy paccheri me midhje, kallamar dhe domate qershi, Catalana me kapjen e ditës dhe oktapod i pjekur në skarë. Mund të shijohen pothuajse natyrale, gjithçka gatuhet thjesht në pjata të nxehta dhe shërbehet me vaj ulliri, një shtrydhje limoni, kripë. Në shqisa do të ndjeni shijen e Mesdheut.

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF