KreuKuzhine

Receta/6 pije alkolike të ngrohta për t’u provuar këtë dimër të ftohtë!

Pije të nxehta alkoolike për të ngrohur miqtë dhe mysafirët tuaj. Çokollatë e nxehtë amaretto, verë e nxehtë, vezë e egër dhe më shumë!

Temperaturat kanë rënë, sezoni festiv është afër dhe asgjë nuk e thotë mjaft mirë komoditetin e dimrit si një pije e nxehtë e vogël ose një pije tjetër e nxehtë alkoolike. Mbështilluni ngrohtë dhe shijoni një (ose më shumë, nuk do t’iu gjykojmë) nga koktejet më të njohura të dimrit të këtij viti me recetat më poshtë.

Mente me një kthesë në çokollatë të nxehtë

Një pije e likerit të mentës në çokollatë të nxehtë është ndonjëherë trajtimi pas darkës për të cilin kërkon mbrëmja, veçanërisht nëse krijoni një krem ​​për të shtuar një tjetër shtresë aromë. Një kallam sheqeri për zbukurim dhe fundet lart!

Përbërësit

50ml Smirnoff Liqueur Mente

200ml cokollate e nxehte

1 porcion krem i rrahur

1 shkop mente

Receta

Përzieni çokollatën e nxehtë ose pluhurin e kakaos tuaj të preferuar me qumësht dhe nxehtësi.

Hidhni një ‘shot’ Smirnoff Mente në pije.

Zbukurojeni me krem ​​pana dhe një shkop mente.

Verë e nxehtë

Nuk ka qenë ndonjëherë më e lehtë për të bërë verë të butë, dhe përfitimi i madh është se ajo mbush shtëpinë tuaj me një erë të lavdishme të Krishtlindjes. Ky version përfshin një glug të aquavit shpirtëror Skandinav, të cilin mund ta blini ose ta bëni në shtëpi duke futur vodka.

Përbërësit

1 portokall, i prerë në feta

½tsp Kardamomë

½tsp Koriandër i bluar

1tsp Kanellë të bluar

½tsp Kopër terren

½tsp xhenxhefil i bluar

3 karafil

60g rrush të thatë, opsional

750ml verë e kuqe

Porta 250ml

2 tbsp sheqer

125ml akvavit (aquavit) ose zëvendësues

Receta

Shkopinj kanelle, për tu shërbyer (opsionale)

Vendosni 750ml ujë në një tenxhere me feta portokalli, kardamom, koriandër, kanellë, kopër, xhenxhefil dhe karafil. Lëreni të ziejë, pastaj zvogëloni nxehtësinë dhe ziejeni për 5 minuta. Shtoni bajamet dhe rrushin e thatë, nëse përdorni. Hiqeni nga zjarri dhe lëreni mënjanë për 15 minuta që aromat të futen.

Kullojeni në një tenxhere të pastër, shtoni verë, port dhe sheqer dhe përzieni në një nxehtësi mesatare derisa të tretet sheqeri: mos e lini të ziejë. Shtoni Akvavit dhe hidhni në gota ose gota të nxehta. Shërbejeni me lugë të gjata për të ngrënë bajame dhe rrush të thatë, nëse përdorni. Shkopinjtë e kanellës mund të shtohen në gota për të intensifikuar aromën.

Rum i nxehtë me gjalpë

Rumi i ngrohtë, me erëza me xhenxhefil të bluar, karafil, kanellë dhe portokall është vetëm ajo që ju nevojitet në një natë të ftohtë dimri. Shtimi i një sasie të vogël gjalpi e bën atë të butë dhe dekadent.

Përbërësit

100ml Rum (me erëza është më e mira)

150ml Ujë 25g gjalpë të kripur

1 portokall, i grire dhe lëng

3 porcione kardamomë

1 tsp kanellë të bluar, ose 1 shkop

2 tbsp sheqer kafe

4 karafil

½ lugë xhenxhefil të bluar

2 tbsp rrush pa fara

Për të zbukuruar

1 tbsp sheqer kafe

1 lugë erëza të përziera

Lëkura e portokallit ose limonit

Receta

Vendosni të gjithë përbërësit në një tenxhere të vogël dhe ngroheni në zjarr të ngadaltë.Eshtë më mirë të mos e lini këtë të vlojë, por mjaftueshem që të gatuhet për aq kohë sa aromatikët dhe rrushi pa fara të kenë kohë të futen në rum.

Kjo duhet të zgjasë rreth 5 minuta. Ndërkohë, qëroni një portokall me një thikë të mprehtë, duke siguruar që thjesht të hiqni lëkurën dhe thelbin.

Pritini në shirita të gjata gati për t’u zbukuruar. Përzieni sheqerin zbukurues dhe erëzën e përzier së bashku në një pjatë të vogël.

Duke përdorur portokallin e hedhur, vendoseni atë përgjatë buzës së gotave. Shtypni butësisht poshtë gotës përzierjen e sheqerit dhe erëzave dhe lyejeni në mënyrë të barabartë buzën.

Kulloni përzierjen e rumit me një sitë, dhe duke përdorur pjesën e pasme të një luge shtrydhni rrush pa fara / erëza për të lëshuar aromë shtesë në rum. Hidhni në gota të nxehta dhe sipër vendosni feta lëvore portokalli, duke i rregulluar në një kryq me anën e brendshme të kthyer lart.

Todi i nxehtë

Një recetë e nxehtë për tody me uiski, verë xhenxhefili, mjaltë dhe limon – gjëja perfekte për t’ju ngrohur mbrëmjet e ftohta të dimrit dhe për t’ju qetësuar nëse ndonjë sëmundje ju shfaqet.

Përbërësit

50ml uiski

50ml Verë Xhenxhefili

3tsp mjaltë

1 shkop kanelle, i këputur në gjysmë

1 limon, gjysmë të lëngshëm dhe gjysmë të prerë

2 karafil

Receta

Perzini Verën e Xhenxhefilit të Gurit, uiski dhe mjaltë së bashku dhe ndaheni midis 2 gotave të nxehta. Shtoni gjysmën e shkopit të kanellës në secilën, dhe pastaj plotësoni me 200 ml ujë të valë.

Shtoni një spërkatje me lëng limoni në secilën, pastaj shijoni dhe shtoni më shumë në preferencën tuaj. Përfundoni secilën me një fetë limoni, të mbushur me një karafil dhe shërbejeni menjëherë.

Todi i nxehtë në stilin Lemsip

Një tonik për të sjellë një shkëlqim të ftohtit dhe brishtësisë, duke ndezur zjarrin e brendshëm. Uiski është një dekongestant i shkëlqyeshëm, dhe alkooli ju ndihmon të flini. Ekziston një gjë e tillë si shumë todi të nxehtë megjithëse – moderimi është thelbësor, nëse qëllimi juaj është të ndiheni më mirë.

Përbërësit

250 ml (9 fl oz) ujë të sapo zier

1 shkop kanelle

2 karafil

2,5 cm (1 inç) copë rrënjë e freskët xhenxhefili, e prerë në feta

1 tbsp mjaltë

1 fetë limoni

2 tbsp uiski

Receta

Shtoni të gjithë përbërësit në një çajnik ose gotë të vogël dhe lërini të pergatiten për 5 minuta. Pasi të perzihen, shijojeni menjëherë.

Strudel Krishtlindjesh

Likeri i njohur me manaferrë dhe mollë këtë herë e sjellim duke shtuar lëng molle, karafil dhe arrëmyshk me një majë të ëmbël kremi për diçka vërtet të veçantë

Përbërësit

35ml Pimm’s Manaferre & Elderflower

50ml lëng molle

35ml krem i rrahur

3 karafil

Një majë arrëmyshk

Një spërkatje me pluhur çokollate

Receta

Shtoni Manaferre & Elderflower , karafil dhe lëngun e mollës në një tenxhere dhe ngrohni derisa të nxehet, duke pasur kujdes që të mos vlojë. Derdhni pijen në gotat tuaja të zgjedhura, duke pasur kujdes të hiqni karafilët. Ngadalë derdhni sipër kremin e rrahur. Zbukuroni me një te kapur arrëmyshk dhe spërkatni pluhur çokollate.

Bordo No.65
Dhjetor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF