KreuStil Jetese

Nuk do ta besoni! Shitet për çmimin marramendës trikoja e kuqe e Princeshës Diana!

Nuk do ta besoni! Shitet për çmimin marramendës trikoja e kuqe

Trikoja e famshme e kuqe me qingja të bardhë, e veshur nga Princesha Diana në vitin 1981 u shit për 1.1 milion dollarë, duke e bërë atë veshjen më të shtrenjtë në pronësi të ish-Princeshës së Uellsit për t’u shitur në ankand.

Oferta e blerësit, duke përfshirë taksat dhe komisionin, është dhjetë herë më shumë se vlerësimi fillestar i Sotheby’s. Kishte gjithsej 44 oferta brenda 15 minutave për veshjen e famshme – gjë që përfundimisht e shtyu shitjen në një shifër marramendëse 14 herë më shumë se çmimi fillestar i kërkuar prej 80 000 dollarësh.

Sipas Sotheby’s, Diana e dëmtoi mëngën e veshjes – ndoshta duke e kapur atë në unazën e saj të fejesës – kështu që Buckingham Palace i shkroi Warm & Wonderful duke kërkuar që të riparohej. Ata vendosën se do të ishte më mirë ta zëvendësonin atë.

Sipas Sotheby’s Cynthia Houlton: “Ata i dërguan asaj një të re në 1981, dhe më pas në 1983, ajo u fotografua përsëri duke veshur pulovrën zëvendësuese”.

Rikujtojmë se së fundmi është publikuar një audio e re e Princeshës Diana teksa tregon sesi Mbreti Charles III, ishte i zhgënjyer që ata kishin një djalë, jo një vajzë, kur lindi Princi Harry.

Tags:

Home bordo

Bordo No.65
Dhjetor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF