KreuBusull

Moti i keq/ Stuhi deri më 20 nëntor!


Sinoptikania Lajda Porja nga MeteoAlb në një lidhje me Klan News ka bërë parashikimin e motit për ditën e sotme dhe në vijim.

 Moti i keq/ Stuhi deri më 20 nëntor!

Sipas Porjes, kjo e mërkurë do të karakterizohet nga rrebeshe shiu deri në orët e vona të natës, ndërsa nesër na pret një ditë pa shi, por më e ftohtë.

“Lajmet nuk janë shumë të mira, parashikohet që deri në 5 të pasdites zonat veriore dhe qendrore do kenë intensitet reshjesh mesatare e herë pas here të lartë. Do bien mbi 80 mm që është një sasi e lartë duke marrë parasysh kohën afatshkurtër. Pastaj në zonat jugore nga ora 7 e mbrëmjes do ketë probleme qarku i Vlorës apo Gjirokastrës.

Moti i keq/ Stuhi deri më 20 nëntor!

Parashikohet të kemi një ndërprerje të reshjeve pas orës 10 të natës ku do ketë një dobësim gradual. Pastaj nga ora 24:00 deri në orën 03:00 do kemi rrebeshe shiu dhe stuhi, por që era do jetë e përkohshme. Nesër do ketë një përmirësim të ndjeshëm të motit, ndërsa të Premten do ketë një tjetër stuhi që do godasë brigjet e Shqipërisë. E Premtja dhe e Shtuna do ketë reshje në gjithë Ballkanin.

Ajo thekson se deri më 20 nëntor do të ketë stuhi tropikale, “Të paktën deri më 20 nëntor do prodhohen stuhi tropikale në Paqësor të cilat do godasin Italinë Jugore e rrjedhimisht edhe Shqipërinë. Të Dielën do ketë një përmirësim të ndjeshëm ndërsa të Hënën sërish reshje”, theksoi sinoptikania.

Moti i keq/ Stuhi deri më 20 nëntor!

E pyetur për zonat që duhet të kenë më shumë kujdes, Porja tha, “Shkodra e Lezha në veri-perëndim. Kruja, Laçi, Tirana dhe Elbasani (Zonat e Shqipërisë së Mesme).”

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF