15.5 C
Tirana
E martë, 30 Maj, 2023
spot_imgspot_img

300 000 dollarë dëmshpërblim; për çfarë akuzohet aktorja Gwyneth Paltrow?

Ballafaqimi i aktores fituese të Oskarit, Gwyneth Paltrow, kundër një optometristi në pension, i cili e akuzon atë se u përplas dhunshëm me të në një aksident skijimi në vitin 2016, filloi të martën në Utah.  Sanderson, 76 vjeç, pretendon se aktorja e Hollywood-it shkaktoi përplasjen. Ai po kërkon dëmshpërblim prej 300 000 dollarë. Paltrow ka kundërshtuar atë që avokatët e saj thonë se janë thjesht gjepura. Si ajo ashtu edhe fëmijët e saj pritet të marrin qëndrim këtë javë në mbrojtje të saj. Sanderson, padia fillestare e të cilit duke kërkuar 3.1 milion dollarë u rrëzua, humbi vetëdijen pas incidentit të shkurtit 2016 në resortin e Deer Valley në Utah, duke pësuar një tronditje dhe katër brinjë të thyera, sipas ekipit të tij ligjor.

Të mërkurën, avokatët e optometristit në pension thirrën Dr Gibby, një neuroradiolog i cili ka shqyrtuar gjerësisht të dhënat mjekësore të Sanderson. Dëshmitari pohoi se Sanderson ishte një njeri i zgjuar që kishte bërë një jetë aktive, por ishte bërë i paqëndrueshëm emocionalisht dhe kishte luftuar për të mbajtur marrëdhënie të shëndetshme me ata në jetën e tij, të gjitha këto ndodhën pas përplasjes, “Terry ka qenë një person me shumë aktivitet dhe energji të lartë, i cili bënte ski, dilte vullnetar, kërcente dhe ndërvepronte shpesh me fëmijët dhe nipërit e tij. Pas aksidentit të tij, ai u përkeqësua papritur dhe shumë nga aktivitetet që bënte i ndaloi së kryeri”.

Ai gjithashtu vuri në dukje se lëndimet në brinjë të z. Sanderson ishin shkaktuar nga Paltrow, e cila kishte qenë duke skijuar dhe ishte përplasur me të  dhe jo anasjelltas, “Po të ishte ai personi që do ta përplaste, nuk mendoj se do të kishte pësuar këto lloj lëndimesh”. Ndërkohë avokatët e Paltroë argumentojnë se Sanderson është fajtori për aksidentin dhe se ai kishte disa probleme shëndetësore përpara përplasjes, duke përfshirë humbjen e shikimit dhe dëgjimit nga një goditje në tru; një çrregullim i trurit që shkaktoi grumbullim të tepërt të lëngjeve; dhe depresion të rastësishëm.

Paltroë dhe Terry Sanderson, njeriu që e paditi atë, u ulën përballë njëri-tjetrit në një sallë gjyqi në Park City, ndërsa avokatët e tyre dhanë deklaratat që jepnin tregime jashtëzakonisht të ndryshme të aksidentit. Të dy i përshkruan klientët e tyre si viktima dhe fajësuan tjetrin për përplasjen në Deer Valley, një nga vendpushimet më të Park City është një qytet turistik në Malet Shkëmbore që pret Festivalin e Filmit Sundance, i cili tërheq një turmë njerëzish të famshëm çdo vit.

Paltroë dhe Sanderson të dy pajtohen se ata u përplasën gjatë një vrapimi fillestar shtatë vjet më parë, por të dy akuzojnë tjetrin se ishte fajtor dhe se po skijonte pas tyre.

Gjyqi pritet të zgjasë të paktën gjashtë ditë të tjera.

easy dinner ideas

te ngjashme

Te fundit