KreuStil Jetese

Eurovision 2023: Loreen e Suedisë bën histori, gruaja e parë që fitoi dy herë Eurovisionin!

Eurovision 2023: Loreen e Suedisë bën histori, gruaja e parë

Suedia zuri vendin e parë në Eurovision 2023 me Finlandën në vendin e dytë.

Të shtunën në mbrëmje u zhvillua në Liverpool finalja e madhe e Eurovizionit 2023.

Fituesja e këtij konkursi ishte Loreen nga Suedia, e cila mahniti publikun me këngën e saj hit “Tattoo” dhe mori një total mbresëlënës prej 583 pikësh.

E preferuara e prezantuesve Loreen, e cila më parë fitoi konkursin në vitin 2012 me këngën e saj në krye të listës “Euphoria”, tani është bërë dy herë kampione e Eurovizionit. Ajo tani i bashkohet Jonny Loganit të Irlandës si një nga dy personat e vetëm që kanë fituar ndonjëherë Eurovizionin dy herë.

Fitorja e Suedisë shënon fitoren e tyre të shtatë në konkurs, duke i barazuar me Irlandën si vendet më të suksesshme në historinë e Eurovizionit.

Pavarësisht se nuk fitoi vendin e parë, Finlanda u tregua e preferuara e tifozëve dhe siguroi vendin e dytë me 526 pikë mbresëlënëse. Një paraqitje të fortë pati edhe Noa Kirel i Izraelit, i cili përfundoi në vendin e tretë.

Tags:

Home bordo

Bordo No.65
Dhjetor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF