KreuStil Jetese

The Weeknd thotë se albumi i ri ‘Ndoshta është uragani im i fundit’ si The Weeknd!

The Weeknd thotë se albumi i ri ‘Ndoshta është uragani im i

The Weeknd siç e njeh bota, mund t’i vijë fundi!

Në edicionin e fundit të W Magazine, këngëtari  emri i vërtetë i të cilit është Abel Tesfaye lë të kuptohet se drejtimi i tij si personazhi në skenë mund të marrë fund.

“Unë po kaloj një rrugë katartike tani,” thotë muzikanti i “Starboy” brenda revistës. “Po shkoj në një vend dhe një kohë ku po përgatitem për të mbyllur kapitullin e Weeknd. Unë do të bëj ende muzikë, ndoshta si Abel, ndoshta si The Weeknd. Por unë ende dua të vras The Weeknd. Unë patjetër që po përpiqem ta heq atë lëkurë dhe të rilind.”

The Weeknd ka performuar nën emrin që nga viti 2009. Gjatë kohëzgjatjes së karrierës së tij, vendlindja e Torontos ka publikuar pesë albume në studio me katër të renditura në vendin e parë. Këngëtari ka fituar gjithashtu katër çmime GRAMMY pavarësisht se ka bojkotuar dukshëm çmimet në 2021 .

Sipas The Weeknd, ai përjetoi një ngjarje që e vuri karrierën e tij në perspektivë gjatë xhirimit të serialit të tij të ardhshëm HBO, The Idol – me Lily-Rose Depp. Në serial, 33-vjeçari luan një pronar klubi nate, Tedros, i cili bie në dashuri me një yll të ndërlikuar pop, Jocelyn (Depp). Gjatë xhirimeve, The Weeknd u përball me sfidën e xhirimit të një skene gjatë shfaqjes së tij të shitur në stadiumin SoFi të Los Anxhelosit.

Në këtë moment, këngëtarit iu desh të kalonte nga personaliteti i tij në skenë te karakteri i tij në shfaqje i cili nuk është dikush që shet arena. Ndryshimi doli sfidues dhe erdhi me pasoja.

“Më duhej të hiqja veshjen e Weeknd, të vishja paruken e Tedros, të xhiroja me Jocelyn dhe më pas të kthehesha në The Weeknd”, thotë ai brenda publikimit për xhirimet në shfaqjen e tij. “Ishte e vështirë të shkoja nga një kokë në tjetrën. Më pas, pas koncertit, më humbi zëri. Asnjë zë nuk doli fare. Kjo nuk ka ndodhur kurrë më parë.”

Ai vazhdoi, “Teoria ime është se kam harruar se si të këndoj sepse po luaja Tedros, një personazh që nuk di të këndojë. Mund ta shikoj shumë thellë këtë, por ishte e tmerrshme. Si The Weeknd, unë kurrë nuk kam anashkaluar një koncert. Kam performuar me grip. Do të vdes në atë skenë. Por në atë moment po ndodhte diçka shumë e ndërlikuar me mendjen time.”

“Aftësia ime sekrete është se nuk kam panik,” shtoi ai për shfaqjen. “Kur të gjithë rreth meje janë të shqetësuar, unë qetësohem shumë. Por më zuri paniku kur humba zërin. Më duhej të pushoja, të reflektoja dhe të mendoja për The Weeknd dhe Tedros dhe gjithçka që kishte ndodhur me shfaqjen. Kuptova se duhet të di se kam bërë versionin më të mirë të çdo gjëje që po bëj. Ishte një sfidë të ribërja The Idol dhe, në të vërtetë, sakrifikova shëndetin dhe shtëpinë time për ta bërë të funksiononte. Pra, le të themi se del dhe është f****g e tmerrshme. Unë ende e di se kam bërë më të mirën time”.

Sa i përket nënshkrimit si The Weeknd, këngëtari i “Save Your Tears” lë të kuptohet se ai është duke vënë gjithçka në atë që mund të jetë projekti i tij i fundit nën emrin.

“Albumi për të cilin jam duke punuar tani është ndoshta uragani im i fundit si The Weeknd,” tha ai. “Kjo është diçka që duhet të bëj. Si The Weeknd, kam thënë gjithçka që mund të them.”

Tags:

Home bordo

Bordo No.65
Dhjetor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF