KreuStil Jetese

Ushqimet që ndihmojnë në parandalimin e kancerit të gjirit!

Ushqimet që ndihmojnë në parandalimin e kancerit të gjirit!

Kanceri i gjirit është kanceri më i zakonshëm te gratë, por ai mund të shfaqet edhe te meshkujt në raste të rralla. Kjo sëmundje shkaktohet nga dëmtimi i ADN-së dhe mutacionet gjenetike, por gjithashtu edhe nga trashëgimi i gjeneve të caktuara.

Stili i jetesës luan po ashtu një rol kritik, konsumi i alkoolit, i duhanit, konsumi i tepruar i ushqimeve të përpunuara, janë disa nga faktorët që përbëjnë një rrezik në rritje të kancerit të gjirit.

Por disa studime kanë treguar se ka disa ushqime të cilat mund të ulin rrezikun e kësaj sëmundjeje. Më poshtë do të gjeni disa prej ushqimeve që duhet të konsumoni për të ndihmuar në uljen e rrezikut të kancerit të gjirit.

Ushqimet që ndihmojnë në parandalimin e kancerit të gjirit!

Ushqimet që mund të ulin rrezikun e kancerit të gjirit


Perimet me gjethe jeshile
Lakra jeshile, rukola apo spinaqi, janë vetëm disa nga perimet me gjethe jeshile që mund të kenë veti antikancerogjene. Ato përmbajnë antioksidantë karotenoidë, duke përfshirë beta karotenin, luteinën dhe zeaxanthinën, të cilat kanë treguar se mund të reduktojnë rrezikun e kancerit të gjirit. Për më tepër, hulumtimet zbulojnë se një konsum i lartë i folatit, një vitaminë B e përqendruar te perimet me gjethe jeshile, mund të mbrojë kundër kancerit të gjirit.

Agrumet
Agrumet janë të mbushura me folat, vitaminë C, disa lloje karotenoidesh dhe antioksidantë si kuercetina etj. Këto lëndë ushqyese ofrojnë efekte antioksiduese, antikancerogjene dhe antiinflamatore.

Peshku i yndyrshëm
Peshqit e yndyrshëm si salmoni apo sardelet, njihen për përfitimet e tyre shëndetësore. Yndyrat Omega-3, seleniumi dhe antioksidantët që ato përmbajnë me shumicë mund të ofrojnë efekte mbrojtëse ndaj sëmundjes.

Frutat e pyllit
Konsumimi i rregullt i frutave të pyllit mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të disa llojeve të kancerit, përfshirë atë të gjirit. Antioksidantët e shumtë që këto fruta të vogla përmbajnë, kanë treguar se mbrojnë kundër dëmtimit qelizor, si dhe zhvillimit dhe përhapjes së qelizave kancerogjene.

Ushqimet që ndihmojnë në parandalimin e kancerit të gjirit!

Perimet si hudhra, qepa dhe preshi
Në veçanti perimet si hudhra, qepa dhe preshi,  janë të pasura me një sërë lëndësh ushqyese, duke përfshirë antioksidantë dhe vitaminën C, që kanë veti të fuqishme antikancerogjene.

Frutat, si pjeshkët, mollët dhe dardhat
Antioksidantët që këto fruta të veçanta përmbajnë, kanë treguar në disa studime se mund të pengojnë rritjen dhe përhapjen e një linje qelizore të kancerit të gjirit. Për më tepër, rezultoi se konsumi i mollëve dhe dardhëve lidhej me një rrezik më të ulët të kancerit.

Fasulet
Fasulet janë të ngarkuara me fibra, vitamina dhe minerale. Në mënyrë të veçantë, përmbajtja e tyre e lartë e fibrave mund të mbrojë kundër kancerit të gjirit.

Barishtet dhe erëzat
Barishtet dhe erëzat si majdanozi, rozmarina, rigoni, trumza, shafrani i Indisë dhe xhenxhefili, përmbajnë komponime bimore që mund të ndihmojnë në mbrojtjen kundër kancerit të gjirit.

 

 

 

Bordo No.65
Dhjetor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF