KreuStil Jetese

A ju ndihmon vërtet të humbni peshë, pirja e 2 litra ujë në ditë?

A ju ndihmon vërtet të humbni peshë, pirja e 2 litra ujë

A ju bën vërtet të humbni peshë pirja e ujit? Hulumtime të ndryshme konfirmojnë lidhjen mes ujit dhe humbjes së peshës, por vetëm nëse ndiqni një mënyrë jetese të shëndetshme Kjo ndoshta nuk është hera e parë që keni dëgjuar e dobishme është të pini 2 litra ujë në ditë për shëndetin tuaj. Ka nga ata që sugjerojnë se pirja e ujit ju bën edhe të humbni peshë.

Por a është vërtet kështu? 60% e trupit tonë përbëhet nga uji, që do të thotë se ky lëng thelbësor, pa kalori luan një rol në pothuajse çdo funksion trupor. Sa më i hidratuar të jeni, sugjerojnë studimet, aq më efikase trupi juaj i përballon detyrat e tij; duke filluar nga të menduarit deri te djegia e yndyrës së trupit. Pirja e ujit ju bën të humbni peshë. Kjo deklaratë nuk lindi rastësisht. Në fakt bazohet në rregullin që trupi i njeriut duhet të marrë të njëjtën sasi uji që humbet për të gjetur ekuilibrin. Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme të mbani trupin tuaj të hidratuar çdo ditë, duke pirë dy litra ujë të shumë-rekomanduar.

A ju ndihmon vërtet të humbni peshë, pirja e 2 litra ujë

Por si na bën uji të humbim peshë? Shkenca sugjeron se pirja e ujit mund të na ndihmojë të humbim peshë në mënyra të ndryshme. Studimet kanë konfirmuar se uji ndihmon në rritjen e termogjenezës, pra rritjen e prodhimit të nxehtësisë në trup. Që në thelb përfshin rritjen e metabolizmit tuaj, i cili, nga ana tjetër, ju ndihmon të digjni më shumë kalori.

Një studim tjetër theksoi se si pirja e ujit para një vakti parandalon konsumimin e tepërt të ushqimit dhe rrit lipolizën, procesi metabolik që shpërbëhet yndyrnat të cilat më pas përdoren si burim karburanti. Një studim tjetër i kryer nga shkencëtarët amerikanë zbuloi se pirja e ujit gjatë vakteve rezultoi në një humbje më të madhe në peshë prej 2 kg dhe një humbje peshe 44% më të madhe në 12 javë, në krahasim me njerëzit që nuk konsumonin ujë gjatë vakteve.

A ju ndihmon vërtet të humbni peshë, pirja e 2 litra ujë

Pirja e ujit mund t'ju ndihmojë të humbni peshë. Në fakt, kemi parë se funksionon duke reduktuar marrjen e ushqimit, duke rritur ngopjen, duke përmirësuar metabolizmin dhe duke stimuluar ndarjen e yndyrave. Por kini kujdes, nuk mund të shpresoni për mrekulli dhe është e rëndësishme të mos ekzagjeroni.

Pirja e ujit, në fakt, duhet të jetë vetëm një pjesë e vogël e udhëtimit tuaj të mirëqenies. “Pirja e ujit nuk do të ketë një efekt të madh në humbjen e peshës, dhe pa kufizim kalori dhe/ose ushtrime, vetëm uji nuk ka të ngjarë të çojë në humbje të konsiderueshme në peshë”, thonë ekspertët.

Si gjithmonë, prandaj, është e rëndësishme të merrni një qasje më gjithëpërfshirëse dhe të bëni ndryshime në stilin tuaj të jetesës.

 

 

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF