KreuStil Jetese

Vullkani Taal; pamjet e trishta pas shpërthimit në Filipine

Pamjet nga shpërthimi i Vullkanit Taal në Filipine tregojnë një peizazh të shkretë të shtëpive të shkatërruara dhe pemëve të rrëmbyera të mbuluara në një shtresë të trashë hiri të rëndë. Trupat gjysmë të varrosur të kafshëve si kuajt dhe lopët, që nuk mund të shpëtonin nga ishulli, gjenden në llum të zi.

Duke injoruar paralajmërimet e qeverisë për të mbajtur larg, një numër i banorëve që jetuan rrëzë vullkanit janë rikthyer për te rindertuar shtëpite e tyre ose shpëtuar kafshët e tyre.

Instituti Filipinas i Vullkanologjisë dhe Sizmologjisë (PHIVOLCS) tha të mërkurën në mëngjes se vullkani mbetet në nivelin e lartë të shpërthimit katër nga pesë të mundshme, që do të thotë një “shpërthim është i mundur brenda nga momenti në moment.”

Vullkani, rreth 37 milje (60 kilometra) në jug të kryeqytetit Manila në ishullin Luzon, filloi të shpërthejë të Dielën, duke dërguar hirin deri në nëntë milje (14 kilometra) në ajër dhe duke shkaktuar evakuime në shkallë të gjerë.

Një shqetësim i madh për ata që janë në afërsi janë rreziqet e mundshme shëndetësore nga marrja e frymës në hirin vullkanik toksik – i cili mbart copëza mikroskopike prej qelqi – që ka zbrazur gjithçka në pamje.

Tags:

Home bordo

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF