KreuInterior

23 hapjet më të shumëpritura të hoteleve në 2021

Merrni New York City. Pavarësisht se panë një humbje marramendëse të turizmit gjatë nëntë muajve të fundit (The New York Times vlerëson se qyteti do të marrë vetëm një të tretën e vizitorëve që bëri në 2019), hotelet me pesë yje janë gati të lehtësojnë rikthimet e tyre. ‘Aman’ do të hapet në rrugën 57, ndërsa ‘Six Sense’ do të hapë pronën e parë amerikane nga ‘Highline’. Dhe nuk është vetëm qendra urbane e shtetit që ka hapje të shumta gumëzhitëse: ‘Catskills’, gjithashtu, po sheh një ringjallje në banesat luksoze.

Por mjaft për Amerikën. Përtej pellgut, ‘NoMad’ bën debutimin e tij ndërkombëtar në Londër, ndërsa marka mijëvjeçare ‘Habitas’ krijon një kamp shkretëtire në Arabinë Saudite. Endërroni për palma? ‘Rosewood’ është rinovimi i vendpushimit ikonik të St Barth Le Guanahani.

Më poshtë, një listë – e organizuar nga rajoni gjeografik – e hapjeve hoteliere më të pritura të vitit 2021.

‘The Columns’, New Orleans

Fshehur në ‘Garden District’  të New Orleans është ‘The Columns’, një hotel i ri magjepsës, i këndshëm me një hajat të shtrirë në stilin Jugor dhe një ambient të brendshëm madhështor që daton nga viti 1893. Bari dhe restoranti i hotelit do të drejtohet nga i njëjti ekip Coquette fitues i çmimeve James Beard.

‘Life House’, Chattanooga

Hapet: Dimer 2021Image may contain Interior Design Indoors Room Furniture Couch Living Room Chair and Lobby

Grupi me dizajn të arritur ‘Life House’ merr përsipër terminalin historik, të arteve të bukura të Chattanooga dhe do ta shndërrojë atë në një hotel butik me një kinema me 40 vende, studio regjistrimi, sallë pritjeje dhe restorant në stilin e viteve 1970. Pjesa me e mire? Suitat do të vendosen në makinat e trenave të stilit të vjetër Pullman.

‘Aman’, New York City

Hapet: Pranvere 2021Image may contain Floor Flooring Corridor Wood Lobby Room and Indoors

Palihouse, Santa Barbara

Hapja: Pranvere 2021Image may contain Furniture Room Bedroom Indoors Flooring Interior Design Living Room Chair Wood and FloorPas hapjeve të famshme përgjatë bregdetit perëndimor dhe në Miami, marka detare, zgjeron gjurmën e tyre në Kaliforni me një filial të ri në Santa Barbara. I vendosur në një strukturë Spanjolo-Koloniale në lagjen Presidio, Pali përshkruan ambientin e tyre që do të bëhet së shpejti  ” Vintage takon Rivierën Amerikane”.

Hutton Brickyards, Kingston, New York

Hapja: Pranvere 2021Image may contain Plant Grass Housing Building Nature Outdoors House and Countryside

Njujorkezët, gëzohen: këtu është një portal i ri elegant i vendit vetëm një orë e gjysmë larg qytetit- ose më pak, nëse vendosni të merrni aeroplanin e ujit që zbret në lumin Hudson. Eshtë një vend idilik për të kaluar kohën e lirë: 73 hektarë bukolikë do të shfaqin një varg harkor, një lëndinë ‘kroketi’, gropa zjarri, shtigje shëtitjeje dhe një studio të jashtme të yogës. Dhe këtu është një lajm i mirë argëtues: Do të ketë një karrocë dërgesash që gjarpëron nëpër kabinat e fshatrave..

The Aurum, Catskills

Hapja: Vjeshte 2021Image may contain Door Housing Building Home Decor and Plant

Këtë vjeshtë, hamami i parë i stilit romak të Amerikës së Veriut do të hapet në ‘Catskills’. ‘Aurum’ do të shfaqë bungalows buzë malit me kopshte të jashtme, ambiente të brendshme të zbukuruara ne stil antik me burim lokal, dhe më e rëndësishmja, një banjë me sipërfaqe 6,000 metra katrorë që vendos një rrotullim modern të koncepteve të larjes dhe mirëqenies, parë së pari në Romën e Lashtë.

Six Senses, New York City

Hapja: 2021Image may contain Banister Handrail Flooring Interior Design Indoors Lobby Room Floor Lighting and Staircase

Bishop’s Lodge, Santa Fe

Hapja: Pranvere 2021Image may contain Resort Hotel Building Human Person Housing Villa House Outdoors and Mansion

‘Lozha e Peshkopit’ në Santa Fe, ish-rezidenca e familjes Pulitzer, ishte fama e madhe e turizmit Jugperëndimor. Për fat të keq, ajo ra në gjendje të keqe gjatë viteve të fundit, duke u mbyllur në 2015. Gjashtë vjet më vonë, ajo po hapet triumfalisht nën menaxhimin e ri – Auberge Resorts – në pranverë. Nga ajo qe kemi degjuar, ditët e saj më të mira janë akoma përpara.

‘NoMad’, London

Hapja: Shkurt 2021

NoMad hap pronën e tyre të parë ndërkombëtare në Covent Garden të Londrës, ngjitur me Shtëpinë e Operës Mbretërore. Eshtë dizenjuar nga Roman & Williams, një zgjedhje apropos për këtë sipërmarrje anglo-amerikane: dyshja restauruan dhe dekoruan galeritë britanike të Muzeut Metropolitan të Artit.

I vendosur në një ish-stacion gjykate dhe policie, historia e ndërtesës do të informojë mikpritjen e saj: qelite e burgut, për shembull, do të shndërrohen në dhoma të ftuarish (shumë më madhështore).

One&Only Portonovi, Montenegro

Hapja: Mars 2021Image may contain Housing Villa House Building Outdoors Hotel Human Person Resort Grass and Plant

One & Only bëjnë debutimin e tyre evropian me One & Only Portonovi, një vendpushim i gjerë, i stilit të pallatit venecian në Malin e Zi. Ajo mbikëqyr gjirin e Boka-s, një idil i ngjashëm me fjordin që ushqehet nga deti Adriatik. Prona do të shfaqë një sërë pishinash , duke përfshirë një për familjet dhe një tjetër me një DJ për ata që kërkojnë një përvojë më shoqërore.

Kalesma, Mykonos

Hapja: Prill 2021Image may contain Pool Water Swimming Pool Building and Housing

Cheval Blanc, Paris

Hapja: 2021Image may contain City Urban Town Building Metropolis Office Building Architecture High Rise Road Spire and Tower

Cheval Blanc në pronësi të LVMH është, siç mund të pritej, vetëm në destinacionet më përrallore të Frankofileve: Shën Barth, Courchevel, St. Tropez! Këtë pranverë, ata hapin vendin që i nisi të gjitha: Parisi.

Ata kanë arkitektin Peter Marino duke e kthyer La Samaritaine, ish-departamentin e dyqanit, në një flamurtar të Art Deco të mbushur me mobilje antike dhe të elegante franceze. I vendosur në buzë të Senës, Cheval Blanc me siguri do të bëhet një ikonë e dashur në qytetin e dritave.

The Woodward, Geneva

Hapja: Pranvere 2021Image may contain Furniture Living Room Room Indoors Lamp Chandelier Table Interior Design Coffee Table and Couch

Vendosur në brigjet e Liqenit të Gjenevës me pamje nga mali Blanc është ‘The Woodward’, një hotel i ri i klasit botëror nga Oetker Collection. Ndërtesa e stilit post-Haussmann daton që nga viti 1901, dhe po sillet ne menyre te kuruar në epokën moderne nga Pierre-Yves Rochon.

Villa Igiea, Sicily

Hapja: Pranvere 2021Image may contain Grass Plant Tree Outdoors Garden and Campus

Villa Igiea, Palazzo Belle Epoque në Siçili që dikur tërhiqte mbretër, yje të Hollivudit dhe ikona te modes për më shumë se një shekull, po i nënshtrohet një restaurimi madhështor nga hotelet e Rocco Forte. Do të ketë një bar me afreske, një sallon të madh pasqyrash dhe (ndoshta më i rëndësishmi), pamje të shtrirë të Detit Tirren.

Paradero Todos Santos, Mexico

Hapja; Janar 2021Image may contain Furniture Fruit Plant Food Pineapple Door Interior Design and Indoors

Vendosur në një komunitet fermerësh në Los Cabos, Paradero Todos Santos thotë se qëllimi i tyre është që të jenë 80 përqind peizazh, 20 përqind struktura të bëra nga njeriu. Ka një kopsht botanik 10,000 metra katrorë, mbi 50,000 palma, dhe instalacione yjesh në çatitë e apartamenteve, që kanë për qëllim t’u japin mysafirëve një pamje panoramike të mjedisit natyror dhe qiellit të natës. Dhe, për ata që pëlqejnë margaritat e tyre pikante: Paradero Todos Santos rrit speca djegës.

Rosewood São Paulo, Brazil

Hapja: 2021Image may contain Office Building Building City Town High Rise Urban Metropolis and Outdoors

Rosewood hapet në Amerikën e Jugut me një prekje të São Paulo. Arkitekti fitues i Çmimit Pritzker Jean Nouvel po mbikëqyr arkitekturën – duke e shndërruar ish-spitalin në një hotel – dhe dizajneri i njohur industrial Philippe Starck po punon për ambientet e brendshme.

Rosewood Le Guanahani, St Barth’s

Hapja: Vere 2021Image may contain Outdoors Nature Ocean Water Sea Shoreline Land Landscape Coast Scenery Promontory and Beach

St. Barth është i tronditur me ringjalljen e Rosewood të Le Guanahani, një pronë ikonike që u mbyll për një kohë të pacaktuar pas goditjes së Uraganit Irma. Dizajni, i bërë nga Luis Pons Design Lab, do të ndjell një stil shumëngjyrësh të Karaibeve duke kombinuar ngjyrat e bruzës, të verdhës dhe livandës. Plus, është i vetmi vendpushim me shërbim të plotë në ishullin Francez të Indive Perëndimore, i kompletuar me një klub plazhi, një pishinë, një fushë tenisi, spa, qendër fitnesi dhe një restorant buzë detit.

Hoshino Kai Kirishima, Japan

Hapja: Janar 2021Image may contain Furniture Living Room Indoors Room Home Decor Couch Interior Design Screen and Electronics

I vendosur në Parkun Kombëtar Kirishima-Kinkowan – një zonë e njohur për vullkanet dhe onsen – është vendpushimi më i ri i Hoshino Resort, Kai Kirishima. Me pamje gjithëpërfshirëse të gjirit Kinko, ai synon të jetë një përvojë natyrore plotësisht e mahnitese duke operuar si një ryokan i burimit të nxehtë.

Desa Potato Head, Bali

Hapja: Pranvere 2021Image may contain Wood Hardwood Interior Design Indoors Lobby Room Living Room Flooring Furniture and Plywood

Potato Head, vendpushimi më i freskët i Bali, më në fund debuton në pranverën e këtij viti në fshatin e tyre krijimin qe ka dashur shume kohe në Seminyak. Çfarë ke në këtë fshat krijues, pyet ti? Ka 168 dhoma mysafirësh dhe një pishinë në plazh – por gjithashtu një restorant nga një fermë në tryezë, një galeri arti, një laborator i përqendruar në qëndrueshmëri, një studio regjistrimi dhe një diskotekë nëntokësore. Të apasionuarit e dizajnit, merrni shënim: firma arkitektonike është Rem Koolhaas’s OMA.

Six Senses Fort Barwara, Rajasthan

Hapja: Fund 2021

Image may contain Architecture Building Castle Outdoors Nature Fort and Scenery

Six Senses merr përsipër një fortesë të shekullit të 14-të që i përkiste dikur familjes mbretërore Rajasthani të Indisë dhe do ta shndërrojë atë në një vend të mrekullive : ka një banjë me 30,000 metra katrorë dhe kopshte tradicionale përveç 48 apartamenteve të saj per të ftuarit.

Ace Hotel, Sydney

Hapja: Fund 2021

Image may contain Building Housing Condo City Town High Rise Urban Apartment Building and Office Building

Marka modeste e hotelit New York shkon ‘Down Under’ me një projekt të ri që hapet në lagjen Surry Hills të Sidneit. Detajet janë të pakta në këtë kohë, por do të ketë një bar dhe restorant në cati – i cili, duke ndjekur përsëritjet e mëparshme të Ace, premton të jetë me të vërtetë një destinacion shumë elegant.

Xigera, Botswana

Hapja: Janar 2021

On the western side of Meremi Game Reserve is Xigera, a new boutique safari lodge from South Africa’s Red Carnation hotels. It’s small, so as to respect the unspoiled delta that surrounds it, only offering 12 suites that extend over two islands. The timber-torched buildings, designed by architect Anton de Kock, were inspired by the wingspan of the rare Pel’s Fishing owl which inhabits the area.Në anën perëndimore të Meremi Game Reserve është Xigera, një shtëpizë e re safari nga hotelet e Karafilit të Kuq të Afrikës së Jugut. Eshtë e vogël, në mënyrë që të respektohet hapsira e paprishur që e rrethon, duke ofruar vetëm 12 suita që shtrihen mbi dy ishuj. Ndërtesat e ndezura nga druri, të dizenjuara nga arkitekti Anton de Kock, u frymëzuan nga krahët e bufit të rrallë të ‘Pel’s Fishing’ që banon në zonë.

Habitas, Saudi Arabia

Hapja: Pranvere 2021Image may contain Furniture Couch Building Hotel and Patio

Arabia Saudite njoftoi se po hapte dyert e saj për turistët në vjeshtën e vitit 2019, por për shkak të pandemisë së koronavirusit, vendi i mbylli menjëherë ato përsëri. Sidoqoftë, ‘Habitas’, marka e modës e bazuar në Tulum, po vë bast për një bum kur të rihapen: në pranverë, ata hapin një kamp shkretëtire në AlUla me një fokus në shëndetin dhe kuzhinën e Lindjes së Mesme.

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF