5.5 C
Tirana
E premte, 31 Mars, 2023
spot_imgspot_img

Bill Gates: Pas valës Omicron, pandemia do të trajtohet si grip sezonal!

Bill Gates, miliarderi dhe themeluesi i Microsoft, beson se numri i të infektuarve me coronavirus në disa vende do të ulet pas valës së përhapur Omicron dhe më pas saj do të trajtohet si një grip sezonal.

“Ndërsa bota po kalon valën Omicron, sistemet shëndetësore do të përballen me shumë sfida. Rastet më të rënda po shfaqen te njerëzit e pavaksinuar.

Sapo Omicron të kalojë, rastet do të jenë më të pakta, kurse coronavirusi do të trajtohet më shumë si një grip sezonal”, ka shkruar Gates në Twitter.

Në lidhje me vaksinat kundër coronavirusit, ai tha se ato kanë dy probleme: njerëzit që janë vaksinuar ende mund të infektohen dhe efektiviteti i ilaçit ka rënë me kalimin e kohës.

easy dinner ideas

te ngjashme

Te fundit