KreuBeauty

Fituesja e Miss Universe 2023 është Miss Nikaragua, Sheynnis Palacios

 

Fituesja e Miss Universe 2023 është Miss Nikaragua, Sheynnis Palacios
Është kurorëzuar një Miss Universe e re.

Sheynnis Palacios nga Nikaragua fitoi titullin e vitit 2023 në finalen e 72-të të konkursit ndërkombëtar në San Salvador, El Salvador më 18 nëntor. Ajo është konkurentja e parë nga vendi i saj që fiton konkursin Miss Universe.

23-vjeçarja, prezantuese dhe modele televizive, mundi nënkampionen e parë Anntonia Porsild nga Tajlanda dhe nënkampionen e dytë Moraya Wilson nga Australia. Garuesit e tjerë që u renditën në top 10 për t'u paraqitur në finale ishin Camila Avella e Kolumbisë, Isabella García-Manzo e El Salvadorit, Camila Escribens nga Peruja, Michelle Dee nga Filipinet, Karla Guilfú Acevedo e Porto Rikos, Pérezésésova e Spanjës dhe Atheneezanaa e Spanjës.

Gjithsej 84 konkurente morën pjesë në konkursin Miss Universe 2023 dhe konkurruan me fustan mbrëmje, rroba banje dhe kostume kombëtare. Palacious e veshur me një kostum të zi të zbukuruar të dizajnuar nga Jorge Salazar Caliz i frymëzuar nga Nicaraguan Grackle, një zog vendas në vendin e saj.

Fituesja e Miss Universe 2023 është Miss Nikaragua, Sheynnis Palacios
Miss Universe 2022 R'Bonney Gabriel, gjithashtu një Miss i kaluar në SHBA, i dha fitueses kurorën.

Disa orë para finales, Palacious, e cila kishte marrë pjesë në shumë konkurse më parë, ndau një mesazh të përzemërt në Instagram për përmbushjen e një ëndrre fëmijërie për të marrë pjesë në konkursin global.

“Sonte ia dedikoj fëmijës tim të brendshëm dhe secilës prej vajzave që dëshirojnë të përmbushin këtë ëndërr”, ka shkruar ajo në spanjisht, “edhe vetë qielli është kufiri, ëndrra aq e madhe sa njerëzit mendojnë se është e pamundur të arrihet, sepse këtu e dini se ëndrrat dhe qëllimet tuaja do të tejkalojnë pengesat dhe mos harroni t'i shoqëroni ato me vendosmëri, këmbëngulje dhe pasion."

Fituesja e Miss Universe 2023 është Miss Nikaragua, Sheynnis Palacios
Ajo vazhdoi: “Atdheu im i bukur, faleminderit që më lejove të jem ambasador i kulturës tënde, i peizazheve të tua, i identitetit tonë dhe bukurisë koloniale, Nikaragua ime...do të jetë një nder të bërtas edhe një natë emrin tënd dhe të provoj. për universin se atdheu mund të jetë i vogël por ne jemi plot ëndrra të mëdha”.

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF