KreuCelebrity

Ndërron jetë në moshën 65-vjeçare këngëtari i “The Pogues”! 

Ndërron jetë në moshën 65-vjeçare këngëtari

Këngëtari i “The Pogues”, Shane MacGowan, është ndarë nga jeta në moshën 65-vjeçare. Ai vdiq në paqe me gruan e tij Victoria Mary Clarke dhe familjen pranë tij.

MacGowan po luftonte me encefalitin viral, një gjendje kërcënuese për jetën që shkakton ënjtje të trurit, duke çuar në shtrime të shumta në spital. “Nuk di si ta them këtë, kështu që thjesht do ta them”, ka shkruar gruaja e tij. "Shane që do të jetë gjithmonë drita që mbaj para meje dhe masa e ëndrrave të mia. Dashuria e jetës sime, shpirti më i bukur dhe engjëlli, dielli e hëna. Fillimi dhe fundi i gjithçkaje që kam për zemër.

Ndërron jetë në moshën 65-vjeçare këngëtari

“Jam e bekuar që e kam takuar dhe që e kam dashur dhe që jam dashur pa kushte prej tij dhe kam pasur kaq shumë vite jetë, dashuri, gëzim, argëtim, të qeshura dhe kaq shumë aventura”.

Shëndeti i rokerit ishte përkeqësuar për shkak të viteve të abuzimit me alkoolin dhe substancat narkotike, duke e lënë atë të lidhur në karrige me rrota.

I lindur në Kent nga prindër irlandezë, autobiografia e MacGowan detajonte verërat e kaluara në Irlandë me familjen, duke ndikuar në pasionin e tij për muzikën.

Duke përqafuar lëvizjen punk në Londër në fund të viteve 1970, MacGowan solli muzikën tradicionale irlandeze në një audiencë më të gjerë në fund të viteve 1980, duke arritur suksesin kryesor me himnin e Krishtlindjeve "Fairytale of New York" të “The Pogues”.

Bordo
Shtator - No.63

SHKARKO VERSIONIN PDF