KreuCelebrity

Pabesitë e ekspozuara në librin e ri për David Beckham dhe Victorian!

Libri i ri i Tom Bower, “Shtëpia e Beckham”, rikthen në dritë rrugëtimin e trazuar të një prej çifteve më të famshëm në botë, David dhe Victoria Beckham. Ndërsa historitë e marrëdhënies së tyre të vështirë mund të mos jenë të reja, përmbledhja e Bower përshkruan një pamje të gjallë të marrëdhënieve të tyre, të lidhura së bashku nga ambicia, por shpesh në prag të divorcit.

Për këdo që mendonte se Beckhams kishin kaluar skandalet e tyre, ky libër është një kujtesë e ashpër për gjithçka ka ndodhur me ta.   

Libri përshkruan incidentin famëkeq të vitit 2004 që përfshin ish-asistenten personale të Davidit, Rebecca Loos, e cila pretendoi se ishte në një lidhje me të. David, në dokumentarin e tij të Netflix 2023, iu referua kësaj periudhe si një kohë "e vështirë", me Victoria që pranoi se ishte periudha më e vështirë për ta, duke ndjerë se bota ishte kundër tyre dhe ata vetë ishin kundër njëri-tjetrit.

Bower nuk ndalet me kaq. Ai zhytet në afera të tjera të supozuara, duke përfshirë takimet me modelen Celina Laurie dhe pronaren e sallonit të bukurisë Danielle Heath, të cilat Beckham i ka mohuar. Rrëfimi fillon në Glastonbury 2017, ku flirtimi i supozuar i Beckham me DJ Lady Mary Charteris çoi në një konfrontim dramatik me Victoria, e cila fluturoi nga Nju-Jorku për t'u përballur me bashkëshortin e saj. Djali i tyre Brooklyn luajti paqeruajtësin në mes të kaosit, duke theksuar betejat e vazhdueshme të familjes.

Imazhi publik i çiftit mori goditje të mëtejshme me pretendimet për kimi të pamohueshme midis Beckham dhe aktores Charlize Theron në shortin e Kupës së Botës 2010. Bower gjithashtu detajon vështirësitë e Victorias me imazhin e vetë, duke rrëfyer operacionet e saj të shumta në gjoks.

Pavarësisht stilit të tyre luksoz të jetesës, libri i Bower i portretizon Beckham-ët si kursimtar, me Davidin një herë që refuzoi të jepte bakshish në një kafene Hard Rock dhe Victoria duke u kursyer në një "Pizza Express". Kjo bie në kontrast me personalitetin e tyre publik, i komplikuar më tej nga përpjekjet e tyre të vazhdueshme për të ruajtur "Brand Beckham". Vlera e tyre neto e kombinuar, tani në 575 milionë dollarë, është rritur ndjeshëm, pjesërisht falë lëvizjes së Lionel Messit në Inter Miami, megjithatë reputacioni i tyre mbetet nën vëzhgim të vazhdueshëm.

"The House of Beckham" i Tom Bower është më shumë se një koleksion thashethemesh të vjetra; është një kujtesë e ashpër e çmimit të famës. Historia e Beckhams, e shënuar nga ambicia, skandali dhe mbijetesa, mbetet një sagë bindëse e një çifti që lundron në ujërat e pabesë të jetës publike, ndërsa përpiqet të mbajë familjen e tyre të bashkuar. Pavarësisht nëse i admironi apo jo, Beckhams janë një skuadër, loja e të cilit nuk ka përfunduar.

Bordo No.65
Dhjetor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF