KreuStil Jetese

Richard Avedon rrëfen Dior

Dovima me elefantë, Suzie Parker që ecën me patina në rrugët parisiene, Audrey Hepburn që del shëtitje, modelet që provojnë krijimet më spektakolare në sallat e qeta të ateliesë në Avenue Montaigne. Richard Avedon ka ditur të rrëfejë më mirë se kushdo tjetër, përmes imazheve të tij joshëse dhe tmerrësisht elegante koleksionet e para të Christian Dior, ato që e kanë bërë modën franceze mitin që është sot. Ato shkrepje magjike tashmë janë të mbledhura në një vëllim të titulluar thjesht “Dior by Avedon”, i sapopublikuar. Një mënyrë mjaft e mirë për të celebruar veprën e dy gjenive të padiskutueshëm të stilit, secili në mënyrën e vet

Tags:

Home bordo

Bordo
Shtator - No.63

SHKARKO VERSIONIN PDF