KreuArt

Intervistë/ Isabella Rossellini: Gjërat do të rishten…

Zonja Rossellini, pas një karriere si modele dhe aktore, së fundmi keni filluar një master në sjelljen e kafshëve. Pse u kthyet në universitet?

Unë kam qenë gjithmonë e interesuar për kafshët, por kur isha i vogël, sjellja e tyre ishte ende një shkencë e re. Isha e gatshme për t’u bërë veterinere, të studioja biologji, por jo veçanërisht sjelljen e kafshëve. Në vitet ’60 Jane Goodall themeluesja e kësaj shkence të re, shikoi sjelljen e kafshëve të egra, jo në një laborator ku ne kuptuam dhe shtrembëruam sjelljen e tyre, tani ajo është bërë një diplomë e plotë në universitet. Teksa u rrita, punova më pak si aktore e modele dhe iu ktheva asaj që isha përpjekur të bëja kur isha e re. Tani jam e lumtur që jam tek të 60-at dhe mund të kthehem në shkollë.

Po bëhet gjithnjë e më e zakonshme që të moshuarit të kthehen në universitet.

Është shumë e zakonshme! Jetojmë shumë më gjatë. Tani në moshën 60 ose 70 vjeç, je mërzitur të jesh në pension, duhet të bësh diçka tjetër dhe shumë njerëz, veçanërisht gratë, kthehen për të studiuar atë që gjithmonë kanë ëndërruar, por nuk e kanë bërë sepse nuk kanë menduar. Në klasën time ka rreth 15 studentë dhe 4 prej tyre janë të moshës sime, pra një e treta e klasës dhe kjo është e mahnitshme.

Është e mrekullueshme sepse shumë njerëz nuk e dinë çfarë duan të studiojnë kur janë të rinj ose zgjedhin një karrierë bazuar në atë që pritet prej tyre, por nëse studioni në një fazë të mëvonshme mund të bëni atë që doni vërtet…

Pikërisht. Shumë të rinj thonë, “Unë jam i interesuar për sjelljen e kafshëve”, por çfarë, ju shkoni në xhungël dhe uleni në një pemë për 10 vjet duke parë një majmun? Kush do ta financojë atë? Si do të jetoni? Është e vështirë të imagjinohet kjo. Por pasi keni jetuar jetën tuaj, keni pasur një karrierë dhe ndoshta keni një pension të vogël që të mos shqetësoheni, këto janë gjërat që bëhen me qejf. Për mua, ka qenë lajmi më i mirë. Nuk e dija se kjo do të ndodhte kur të isha e moshuar, por tani po më pëlqen.

A keni studiuar edhe kur keni qenë më e re?

Jo, nuk e bëra. Shkova në shkollë dhe pasi kuptova se nuk kishte shkolla ku mund të studioja për sjelljen e kafshëve, zgjodha dashurinë time të dytë, që ishte moda. Jam diplomuar në Akademinë e Modës dhe Dizajnit të Kostumeve në Romë. Në fillim mendova se do të bëhesha kostumografe filmash, por përfundova duke punuar jo si stiliste, por kryesisht si modele.

Së fundmi krijuat kostumet për serialin tuaj Green Porno, ku interpretoni dhe shpjegoni ritualet e çiftëzimit të kafshëve të ndryshme.

Po! Ndonjëherë në jetë, gjërat kthehen! Një pjesë e tyre ishin studimet që kisha bërë, por edhe 25 vitet si modele më mësuan se si të krijoja këto imazhe. Kam punuar edhe në fushën e reklamave për shumë vite, dhe kjo më ndihmoi të bëja filma të shkurtër. Nuk mund t’ju them se sa e mrekullueshme është të jesh në një karrierë ku mund ta përkthesh atë që studion në fitime parash.

Si lindi seriali Green Porno? Ideja duket shumë e largët …

Serinë e parë e bëra si eksperiment për Sundance Productions me Robert Redford. Ai donte të bënte filma për internetin dhe pajisjet celulare. Ato ishin të suksesshëm dhe menjëherë u shfaqën në kanalin Sundance. Pas tetë episodeve të para, unë u porosita gjithnjë e më shumë nga Sundance, duke arritur në 40 episode.

Edhe pse vishni kostume qesharake, ju po simuloni akte seksuale për kamerën…

Të vishesh si kafshë dhe të dukesh qesharake ishte gjithmonë synimi kryesor sepse duhet të ishim shkencërisht korrekt. Synimi im ishte t’i bëja njerëzit të qeshin, sepse më së shumti e shoh veten si artist. Por gjithashtu shpresoj që njerëzit të thonë: Nuk e dija, ishte interesante. Këto ishin dy emocionet që doja të nxisja.

Çdo gjë me fjalën porno do të trembë disa njerëz…

Titulli origjinal i monologut ishte Bestiaire d’Amour, një prodhim në frëngjisht që askush në Amerikë nuk e dinte kuptimin. Ju i shihni ato kudo në Evropë – shihni njëbrirësh, dragonj dhe kafshë të çuditshme që kërcejnë nga një skulpturë apo një monument. Pra, të gjithë e dinë se çfarë është një bestiary, por në Amerikë ngatërrohet me kafshën, që është të bësh dashuri me një kafshë! Ky ishte një titull edhe më i keq se Green Porno! Ne zgjodhëm një titull që ishte tërheqës por edhe i padëmshëm.

A mendoni se humori është mënyra më e mirë për t’u mësuar njerëzve diçka të re?

Po kështu mendoj. Disa nga këto gjëra i kemi mësuar në shkollë, por ato mësohen me fjalë kaq të mëdha dhe të ndërlikuara, sa ne nuk mund ta kuptojmë. Gjatë gjithë jetës sime kam qenë artiste, vij nga një familje artistësh dhe nuk dua të bëj edukatoren. Kam dashur të bëj një krahasim me Agatha Christie. Frymëzimi i saj ishte krimi, dhe jam i sigurt se ajo duhet të ketë ndjekur kurse ose të ketë lexuar për krimin, sepse ishte baza e tregimeve të saj, por në fund të fundit kjo ishte fantazia e saj. Kështu që unë ende e shoh veten si një artist, frymëzimi i të cilit është shkenca.

Pse zgjodhët në mënyrë specifike të përshkruani seksin e kafshëve?

Zgjodha problemin që është më tingëllues dhe interesant. Mund të kisha zgjedhur sistemet e tretjes, por zgjodha seksin sepse e di që të gjithë janë të interesuar për seksin. Ekziston një problem: seksi është në thelb vetëm një mënyrë për të përjetësuar speciet. Nuk ka një mënyrë të gabuar për ta bërë atë, secili zhvillohet sipas evolucionit të tij dhe kjo është mjaft zbavitëse.

Cila kafshë ka jetën seksuale më frymëzuese?

Epo, ka disa kafshë që ndryshojnë seksin, ato lindin një seks dhe bëhen seks tjetër. Ndonjëherë pyes veten, si do të ishte të ishe burrë? A ka një thelb të jesh burrë apo grua? Ne nuk e dimë ende. Unë kam një djalë dhe një vajzë, dhe shpesh pyes veten: A ka një bërthamë feminile dhe një bërthamë mashkullore? Nëse do të mund të isha një nga ata peshqit që ndryshojnë seksin, do të kisha përgjigjen. Ka disa kafshë që riprodhohen pa seks, kjo duket shumë praktike. Kam shumë miq që dëshirojnë të kenë fëmijë, por nuk kanë partner. Kjo do të ishte më e mira për t’u përshtatur, por sigurisht, ne nuk mundemi. Kjo është arsyeja që ata janë kaq të ndryshëm nga ne.

Botuar në Revista BORDO, Prill 2022!

 

Tags:

Home Art

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF