KreuStil Jetese

Yjet e muzikës refuzojnë të jenë në kurorëzimin e Charles! Arsyeja?

Yjet e muzikës refuzojnë të jenë në kurorëzimin e

Disa nga artistët më të famshëm britanikë, duke përfshirë Adele, Harry Styles, Robbie Williams dhe Elton John, thuhet se kanë refuzuar mundësinë për të luajtur në kurorëzimin e mbretit Charles në maj. Kurorëzimi është përballur me pengesa për shkak të skandaleve të fundit të familjes mbretërore, duke përfshirë marrëdhënien e Princit Andreë me Jeffrey Epstein dhe akuzat kundër tij për abuzim seksual.

Princi Harry dhe Meghan Markle gjithashtu janë përfshirë në polemika me akuzat e tyre kundër familjes mbretërore dhe shtypit në Mbretërinë e Bashkuar. Sipas Simon Jones, PR për Little Mix, Niall Horan dhe Louis Tomlinson, “familja mbretërore është përballur me një numër katastrofash kohët e fundit dhe kushdo që do të performojë në shfaqje do të duhet të mendojë nëse do të kishte një reagim të ashpër nga fansat të tyre”.

Kingsley Hall, nga grupi politik Benefits, shpjegoi se njerëzit janë të lodhur nga ekspozimi negativ i familjes mbretërore, duke përfshirë akuzat për racizëm, për abuzim seksual, dhe ata “ndoshta nuk do të përfshihen për këtë arsye”. Meg, kreu i një kompanie PR muzikore britanike, vëren se Styles dhe Adele janë në pikat e karrierës së tyre ku duhet të përcaktojnë veten përtej një dekade të suksesshme në muzikë. Ajo thotë: “Për ta tani, është moment vërtet i rëndësishëm”.

Për më tepër, ndërsa publiku e kishte parë më parë Mbretëreshën si një gjyshe të kombit prej kohësh, Charles nuk është gjyshi i vendit aq sa një emblemë boshe e familjes mbretërore.

Kështu, polemikat e fundit rreth familjes mbretërore e kanë kthyer nderin e dikurshëm të performancës në një ngjarje mbretërore në një makth të mundshëm. Opinioni i publikut për familjen mbretërore ka ndryshuar dhe klima politike në Mbretërinë e Bashkuar e ka bërë lidhjen me monarkinë jo tërheqëse për shumë artistë.

Tags:

Home bordo

Bordo
Shtator - No.63

SHKARKO VERSIONIN PDF