KreuStil Jetese

Oscars 2023 arrin 18.7 milionë shikime; vlerësimet më të mira në 3 vjet!

Oscars 2023 arrin 18.7 milionë shikime; vlerësimet më të

Oscars 2023 arriti shikueshmërinë më të mirë në tre vitet e fundit. Ky edicion i Çmimeve të Akademisë grumbulloi 18.7 milionë shikues, duke tejkaluar Grammy, Emmy dhe Golden Globes. Sipas njoftimit për shtyp të ABC-së, shikueshmëria ishte nga të rriturit 18 deri në 49 vjeç dhe tejkaloi tre ngjarjet e fundit. Grammy në CBS grumbulloi 12.5 milionë shikues, Emmys që u festuan në shtator në NBC kishin 5.9 milionë shikues dhe Golden Globes mori 6.3 milionë shikues në janar.

Oscarët e së dielës po luftonin me The Last of Us të HBO-së, i cili kishte finalen e sezonit në të njëjtën kohë me shfaqjen e çmimeve, dhe sipas Variety, gjithashtu theu një rekord të vetin duke pasur 8.2 milionë njerëz që shikonin episodin e fundit të sezonit të tyre të parë, pothuajse duke dyfishuar shifrat e shikueshmërisë së premierës së sezonit.

Çmimet Oscars kanë arritur më shumë shikues në vitin 1998, kur Titanic fitoi çmimin e filmit më të mirë duke tërhequr në vëmendjen e 55.3 milionë njerëzve, ndërsa shifrat më të këqija ishin në vitin 2021 me 10.4 milionë.

The 2023 #Oscars were watched by 18.7 million viewers, a 12% increase from last year’s ratings. pic.twitter.com/41pJbaSGut

Producenti i Oscars Glenn Weiss foli me Hollywood Reporter dhe përmendi se kishte pritshmëri të mëdha për ngjarjen e këtij viti. “E dini çfarë, ju vetëm mund të shpresoni. Ajo që ne donim të bënim ishte të dilnim dhe të ekzekutonim një shfaqje që njerëzit do ta pëlqenin vërtet dhe një shfaqje për të cilën njerëzit do të flisnin”, tha ai. “Ne mendojmë se e arritëm këtë. Unë me siguri shpresoj që e hëna të japë lajme të mira në frontin e vlerësimeve, por sido që të jetë, mendoj se ishte një mbrëmje e suksesshme”.

Oscars ratings in the US – significantly skewed by the pandemic 2021/22
2017 – 33m
2018 – 26.5m
2019 – 29.6m
2020 – 23.6m
2021 – 10.4m
2022 – 16.6m
2023 – 18.7m https://t.co/DVcAfMn8D3

Producenti i Oscars, Glenn Weiss, vlerësoi performancën e Jimmy Kimmel gjatë shfaqjes, “Bëri një punë të shkëlqyeshme”.

Tags:

Home bordo

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF