KreuStil Jetese

“Për pak humba jetën”, Arnold Schwarzenegger zbulon gabimin e mjekëve gjatë operimit në zemër!

“Për pak humba jetën”, Arnold Schwarzenegger zbulon

Arnold Schwarzenegger, ylli legjendar i filmit aksion dhe ish-guvernator i Kalifornisë, ka zbuluar se një procedurë relativisht e thjeshtë e operacionit në zemër vetëm pak vite më parë pothuajse i kushtoi atij jetën.

Në një video të ngarkuar në YouTube nga podcast-i i Pump Club, Schwarzenegger flet për operacionin dhe ndërlikimet e tij, si dhe shërimin e tij eventual. Sipas yllit të “Terminator” dhe “Predator”, operacioni ishte një zëvendësim i thjeshtë, jo-invaziv i valvulës që duhej të ndodhte shpejt dhe në mënyrë të sigurt.

Por kur Schwarzenegger u zgjua, ai zbuloi se gjërat kishin shkuar keq. “‘Ne bëmë një gabim dhe shpuam murin e zemrës, dhe për këtë arsye…ju keni gjakderdhje të brendshme dhe ne duhet t’ju hapim sërish shumë shpejt për të shpëtuar jetën tuaj”, kujton Schwarzenegger që i thanë mjekët.

Ai shtoi, “Isha në mes të një fatkeqësie, kështu që si mund të shpëtoja prej saj?”. Schwarzenegger e filloi udhëtimin e tij të kthimit me ushtrime të thjeshta në formën e ecjes nëpër korridoret e spitalit, pasi mjekët e tij e nxitën që të ushtronte mushkëritë e tij për të zvogëluar rrezikun e zhvillimit të pneumonisë pas operacionit.

Ajo që filloi me vetëm disa hapa me ndihmën e një këmbësori shpejt u bë një stërvitje e plotë, pasi miqtë e tij iu bashkuan në spital për ta inkurajuar atë të bënte shëtitje më të gjata nëpër korridor.

Përfundimisht, pasi doli nga spitali, Schwarzenegger ishte në gjendje të kthehej në palestrën e shtëpisë së tij dhe të fillonte stërvitjen për “Terminator: Dark Fate”, të cilin ai vendosi ta xhironte në vetëm disa muaj pas operacionit.

Tags:

Home bordo

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF