KreuStil Jetese

Producenti i filmit ‘Sound of Freedom’ kandidat për presidencën meksikane

Producenti i filmit ‘Sound of Freedom’ kandidat për

Prodhuesi i një hit surprizë në arkat e SHBA-së, i përqafuar gjerësisht nga ndjekësit e teorisë së konspiracionit ekstremist Q-Anon, po tenton një kandidim të gjatë për president në Meksikë.

Eduardo Verástegui, producent i Sound of Freedom, paraqiti dokumentet për të kandiduar si kandidat i pavarur në zgjedhjet e qershorit 2024.

Verástegui, 49 vjeç, është një fytyrë e njohur në Meksikë, ku ai ishte një yll pop dhe aktor telenovela për shumë vite. Kohët e fundit ai është bërë një aktivist ultra-konservator, duke bërë fushatë kundër abortit dhe duke kryer lutje në mediat sociale, ku ka miliona ndjekës.

Ai la të kuptohet për një kandidim presidencial për muaj të tërë, duke postuar një video në të cilën ai u bënte thirrje ndjekësve të tij të ndërtonin “ëndrrën meksikane” dhe duke hipur mbi suksesin befasues të filmit artistik të pavarur Sound of Freedom.

Filmi, në lidhje me një agjent federal të SHBA-së që shkatërron një rrjet të trafikut të fëmijëve në Kolumbi, ka marrë pothuajse 200 milion dollarë në SHBA dhe u publikua në të gjithë Amerikën Latine dhe Evropë më 31 gusht.

Filmi, i cili pretendon të jetë i bazuar në ngjarje reale, ka rezonuar me audiencën konservatore, duke përfshirë ndjekësit e QAnon, teoria e pabazë e internetit, ndjekësit e së cilës besojnë se politikanët dhe të famshëm që adhurojnë Satanain përfshihen në pedofili, trafik njerëzor dhe trafik organesh.

Alejandro Monteverde, regjisori i filmit, ka mohuar se filmi ka ndonjë lidhje me QAnon, duke theksuar se puna për filmin filloi në 2015, përpara se QAnon të dilte në internet. Ylli i filmit, Jim Caviezel, gjithashtu ka mohuar lidhjet me QAnon, por i ka bërë jehonë pretendimeve të bëra nga mbështetësit e teorisë së konspiracionit.

Verástegui, i cili gjithashtu luan në film, bëri një turne në Amerikë gjatë promovimit të filmit, duke u takuar me figura të djathta, duke përfshirë Donald Trump – i cili mbajti një shfaqje private të filmit – sundimtarin autoritar të El Salvadorit, Nayib Bukele dhe Javier Milei, kryesuesin libertarian ekstremist. në zgjedhjet presidenciale të Argjentinës muajin e ardhshëm.

Verástegui është pozicionuar si ekuivalenti i tyre në Meksikë.

Në vitin 2022 ai priti Konferencën e Veprimit Politik Konservator në Meksikë, një forum ndërkombëtar që bashkon liderët e ekstremit të djathtë nga e gjithë bota.

Më pas ai krijoi një grup të shoqërisë civile, Viva México, që mbron një projekt politik ultra-konservator, katolik.

Ai e ka portretizuar veten si lider i një të djathte të re, të vërtetë, në një përpjekje të dukshme për të gjakosur pasuesit nga Pan, partia kryesore e djathtë e Meksikës, e cila, si partitë e tjera tradicionale, ka ardhur duke u sharë për korrupsion.

Nëse ai arrin të fitojë një vend në fletëvotim, ai me siguri do të merrte vota nga kandidati i Pan, Xóchitl Gálvez, i cili është kandidati i koalicionit të gjerë të opozitës, por që politika relativisht progresive ulet në siklet me votuesit e saj më konservatorë. Kjo do të favorizonte Claudia Sheinbaum, kandidate e partisë së majtë qeverisëse Morena.

Tags:

Home bordo

Revista Bordo
No. 43

SHKARKO VERSIONIN PDF