KreuStil Jetese

Vdes në moshën 82-vjeçare impresionisti dhe komediani legjendar

Vdes në moshën 82-vjeçare impresionisti dhe komediani legjendar

Mike Yarwood, i cili ishte një emër i njohur gjatë viteve 1960 dhe 70, ka vdekur në moshën 82-vjeçare.

Impresionisti dhe komediani i televizionit, Mike Yarwood, ka vdekur në moshën 82-vjeçare, ka njoftuar Royal Variety Charity. Një emër i njohur në vitet 1960 dhe 70, Yarwood ishte i famshëm për imitimet e tij të politikanëve dhe figurave të tjera publike.

Disa nga përshtypjet e tij më të famshme përfshijnë ish-kryeministrat Harold Wilson dhe Ted Heath, Princi Charles dhe menaxherin e ndjerë të futbollit Brian Clough. Shfaqja e Mike Yarwood në vitin 1977 kishte një nga audiencat më të mëdha të ditës së Krishtlindjeve ndonjëherë për një program televiziv britanik, me 21.4 milionë shikues.

Royal Variety Charity tha se ishte thellësisht e pikëlluar që njoftoi vdekjen e tij, duke thënë: “Ai lë pas një zbrazëti të pamatshme në industrinë e argëtimit. Mike Yarwood shpejt u bë i njohur për aftësinë e tij të jashtëzakonshme për të imituar zërat dhe sjelljet e personaliteteve të panumërta dhe figurave publike.

“Talenti i tij për imitim solli buzëqeshje në fytyrat e miliona njerëzve dhe aftësia e tij unike për të kapur thelbin e subjekteve të tij e bëri atë një ikonë në botën e komedisë. Gjatë gjithë karrierës së tij, Majk zbukuroi ekranet televizive në mbarë vendin, duke u bërë një emër i njohur në vitet 1960 dhe 1970.

Shfaqjet e tij të ndryshme, duke përfshirë The Mike Yarwood Show dhe Mike Yarwood In Persons, mahnitën audiencën dhe shfaqën talentin e tij të çuditshëm për mimikën në televizionin kryesor për dy dekada. Familja e Majk ka kërkuar që të respektohet privatësia e tyre gjatë kësaj kohe të trishtuar dhe të vështirë.”

Yarwood ishte martuar më parë me balerinën dhe aktoren Sandra Burville për 16 vjet nga viti 1969 deri në 1985. Ata kishin dy vajza. Ajo është e njohur për Stop the World: I Want to Get Off (1966), Man in a Suitcase (1967) dhe Thirty-minute Theatre (1965).

Sipas mediave të ndryshme, ai ka një vlerë neto midis 500,000 – 1.5 milion £.

Tags:

Home bordo

Bordo No.65
Dhjetor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF