KreuStil Jetese

Të darkoni vonë nuk është një ide e mirë: 3 efektet negative!

Të darkoni vonë nuk është një ide e mirë: 3

Ngrënia e darkës vonë natën rrit rrezikun për të shtuar peshë dhe për të vuajtur nga sëmundje të ndryshme.  T'i lejosh vetes një meze të lehtë herë pas here nuk bën ndonjë dëm, por të kesh zakon të hani darkë vonë çdo ditë nuk është një ide e mirë.

Koha e vakteve, pra koha në të cilën hamë, ka një rol të rëndësishëm për shëndetin, pasi orët e brendshme të trupit tonë ndikohen fuqishëm nga alternimi i ditës dhe natës, të cilat rregullojnë shumë procese. duke përfshirë ato tretëse dhe metabolike.

Në fakt, për të qëndruar në formë dhe të shëndetshëm nuk ka rëndësi vetëm ajo çfarw hani, por edhe orari kur e konsumoni. Kjo është arsyeja pse darka vonë nuk është një ide e mirë.

E prish gjumin

Të hash darkë vonë në mbrëmje dhe të shkosh në shtrat menjëherë pas kësaj mund të nxisë tretje të dobët, e cila nga ana tjetër mund të kontribuojë si në vështirësitë për të fjetur ashtu edhe në zgjimet gjatë natës, duke shkaktuar një rreth vicioz që është i dëmshëm për mirëqenien psikofizike.

Mungesa e pushimit dhe prania e çrregullimeve të gjumit si pagjumësia klasike janë të lidhura në studime të shumta me një rrezik më të madh të zhvillimit të sëmundjeve neurodegjenerative, demencës dhe plakjes së parakohshme dhe shumë çrregullime të tjera me kalimin e kohës.

Konfirmimi vjen edhe nga një studim i publikuar së fundmi në Jama, i cili theksoi se gjumi i dobët rrit rrezikun e diabetit të tipit 2, pavarësisht nga zakonet e të ngrënit.

Të darkoni vonë nuk është një ide e mirë: 3

Ngrënia e darkës vonë ju shëndosh

Zakoni i keq për të ngrënë vonë në mbrëmje dhe ndoshta edhe shumë nxit akumulimin e yndyrës. Trupi tenton të ruajë dhe ruajë energjinë që nuk mund ta djegë dhe me kalimin e kohës kjo favorizon mbipeshën.

Për më tepër, ata që hanë shumë vonë në mbrëmje priren të hanë më shumë edhe gjatë ditës dhe preferojnë më pak ushqime të shëndetshme, të cilat nxisin inflamacionin, një gjendje që funksionon në favor të kilogramëve të tepërt.

Rrit rreziqet për shëndetin

Të ngrënit shumë vonë gjatë natës gjithashtu rrit shanset për të vuajtur nga probleme shëndetësore përveç urthit të thjeshtë dhe refluksit. Në fakt, zakoni për të ngrënë vonë rrit rrezikun e sëmundjeve metabolike. Përveç uljes së energjisë dhe ndryshimit të prodhimit të disa hormoneve të përfshira në rregullimin e urisë, duke përfshirë leptinën, ai gjithashtu rrit rrezikun e vuajtjes nga presioni i lartë i gjakut dhe përballjes me sëmundjet kryesore kronike, përfshirë ato kardiovaskulare.

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF