12.5 C
Tirana
E diel, 26 Mars, 2023
spot_img

Ruajtja e qelizave staminale; ja mamat VIP që morën këtë vendim pas sjelljes në jetë të bebave!

Ruajtja e qelizave steminale është një vendim që së fundmi po merret shpesh nga nënat që sjellin në jetë bebet e tyre. Këto qeliza përdoren për trajtimin e një sërë sëmundjesh që mund të prekin fëmijën në çdo fazë të rritjes së tij, madje mund të përdoren edhe nga anëtarë të tjerë të familjes.

Mungesa e informacionit, si dhe mungesa e aparaturave për ruajtjen e këtyre qelizave në spitalet shqiptare ka bërë që më herët ky term të njihej pak ose aspak.

Disa prej nënave të reja të showbiz-it shqiptar kanë vendosur sigurojnë të ardhmen e shëndetit të bebushave të tyre nëpërmjet procesit të ruajtjes së qelizave staminale.

Më 14 Janar Miriam Cani dhe Aban Skënderaj përjetuan për herë të dytë ndjesinë e ëmbël të të bërit prindër, teksa mirëprirën në jetën e tyre djalin Duam. Më vonë në një postim në Instagram, prindërit e Duam rrëfyen se kanë zgjedhur të ruajnë qelizat staminale të të birit.

Por çifti Miariam-Alban nuk janë të vetmit që kanë zgjedhur këtë proçes pasi kanë sjellë në jetë bebushat e tyre. Njëjtë ka vepruar edhe Xhensila Myrtezaj dhe Bes Kallaku me vajzën e tyre Ajka, e po ashtu edhe bukuroshja Almeda Abazi vendosi t’i ruajë qelizat steminale të Erefan.

Qelizat staminale prej kordonit kërthizor përdoren për trajtimin me sukses të më tepër se 80 lloje sëmundjesh, ndërsa ato janë efektive edhe për pjesëtarët e tjerë të familjes, të cilët kanë përputhshmëri me personin nga janë marrë këto qeliza”.

 

Cilat janë disa prej sëmundjeve që trajtohen përmes qelizave staminale? 
Sot, qelizat staminale prej kordonit kërthizor, përdoren për trajtimin me sukses të më tepër se 80 lloje sëmun-djesh. Këtu mund të përmend disa defiçenca imunitare (sëmundje autoimune) dhe sëmundje metabolike, të cilat mund të trajtohen me anë të qelizave staminale prej gjakut të kordonit kërthizor. Po ashtu, tumoret jo-të gjakut, të tillë si retinoblastoma dhe neuroblastomas i janë shtuar listës. Nga ana tjetër, provat në trajtimin e sëmundjeve metabolike të trurit (sëmundjet e Hurler, e Krabbe dhe e Turner), paraliza cerebrale dhe diabeti i tipit I, i kanë bashkuar sëmundjet e gjakut në terapi të suksesshme. Ndërkohë që, zbulimet shkencore nga provat laboratorike kanë treguar se qelizat staminale prej gjakut të kordonit kërthizor, mund të zhvillohen më tej në qeliza të mëlçisë, veshkës, qeliza nervore, të muskulit të zemrës e në qeliza pankreatike prodhuese të insulinës. Disa sëmundje, të cilat trajtohen në mënyrë standarde me anë të qelizave staminale janë: Leuçemitë dhe Limfomat, Mielomat multiple dhe çrregullime të tjera të qelizave plazmore (ndryshe rruazat e bardha të gjakut), Anemia aplastike e formës së rëndë dhe gjendje të tjera të dështimit në funksionet e palcës kockore, Imunodeficienca e rëndë e kombinuar dhe çrregullime të tjera të trashëguara të sistemit imunitar, Hemoglobinopatitë, sindromi i Hurler-it dhe çrregullime të tjera të trashëguara të metabolizmit, si dhe forma të tjera malinje.

Kujtojmë që tashmë ky proces realizohet me profesionalizëm edhe në vendin tonë në Spitalin Amerikan dhe Hygeia.

easy dinner ideas

te ngjashme

Te fundit