KreuBusull

Pas veprimeve huligane nga tifozët angelzë, UEFA do të ndëshkojë Anglinë!

Para nisjes së finales për kupën e Europës në futboll që u mbajt mes Italisë dhe Anglisë, tifozët anglezë që nuk kishin bileta për të ndjekur ndeshjen në stadiumin Wembley krijuan kaos nëpërmjet skenave të dhunshme e kaotike. Shashkat fishekzajerret, komentet raciste, dhuna e ushtruar ndaj tifozëve italianë pas fitores, e hedhja e mbeturinave kudo në rrugë duket se do t’i kushtojnë shtrenjt skuadrës së Anglisë.

Për shkak të këtyre incidenteve UEFA po e mendon seriozisht që të ndëshkojë Anglinë që ndeshjet e ardhshme t’i luajë pa tifozë.

Police can’t stop the England ??????? fans without tickets storming the ticket entrances at Wembley – not enough riot police to deal with the weight amount of the crowd – kicking off !!! pic.twitter.com/ZM7KpbMmQJ

— Paul Brown ?? Browns fan? London News ?Vlogger (@PaulBrown_UK) July 11, 2021

Shoqata e Futbollit (FA) në Angli do të përballet me një hetim nga Komisioni i Etikës dhe Disiplinës së Uefa-s.

Uefa u shpreh se hetimi do të përfshijë të gjitha ngjarjet që ndodhën brenda dhe rreth stadiumit ku me qindra njerëz pa bileta thyen barrierat dhe portat e stadiumit dhe arritën të futeshin brenda.

Tags:

Home Busull

Bordo
Gusht - No.61

SHKARKO VERSIONIN PDF