KreuBusull

Zbulohet një virus i ri në Kinë, 35 të infektuar!

Një virusi të ri është zbuluar në Kinë. Qendrat për Kontrollin e Sëmundjeve në Tajvan raportojnë se po monitoronin virusin Langya Henipavirus, i cili për herë të parë u zbulua në fund të 2018.

Newsweek shkruan se deri më tani, 35 persona në Kinë kanë rezultuar pozitivë në javët e fundit.

Asnjë nga 35 pacientët e infektuar nuk kanë pasur kontakt të ngushtë me njëri-tjetrin ose nuk është gjetur një pikë e përbashkët ekspozimi, duke sugjeruar se përhapja e virusit ka qenë sporadike.

Për momentin nuk dihet nëse përhapja aktuale e virusit është përmes transferimit nga kafshët, por autoritetet kineze kanë bërë thirrje për kujdes.

Bëhet me dije se rastet janë raportuar nga provincat e Shandong dhe Henan, të cilat ndodhen në Kinën verilindore.

 

Tags:

Home Busull

Bordo
Gusht - No.61

SHKARKO VERSIONIN PDF