KreuBusull

9 të famshëm që hoqën dorë nga Twitter për shkak të Elon Musk

Blerja prej 44 miliardë dollarësh e Twitter nga Elon Musk ka qenë një temë e diskutueshme, veçanërisht për disa të famshëm që nuk duan të kenë të bëjnë me CEO të Tesla.

  Pas zyrtarizimit të marrëveshjes, Elon u zotua të bënte ndryshime gjithëpërfshirëse në faqe, duke përfshirë një reduktim të kufizimeve në fjalën e lirë dhe futjen e një sistemi verifikimi me pagesë.  Për më tepër, Elon Musk ka shkarkuar gati gjysmën e punonjësve ekzistues të platformës.

Për disa të famshëm, ata kanë parë mjaftueshëm dhe kanë vendosur se është në interesin e tyre më të mirë të largohen nga faqja.  Ndërsa disa thonë se planifikojnë të kthehen pasi pluhuri të jetë qetësuar, të tjerë pretendojnë se zyrtarisht janë zhdukur përgjithmonë.
Ja çfarë thanë këta të famshëm për Twitter…

1. Shonda Rhimes

Shonda Rhimes nuk humbi kohë duke bërë një hap prapa nga Twitter pas marrjes së Elonit.  48 orë pasi Elon mori kontrollin, Shonda postoi në Twitter se nuk do të qëndronte pranë.  Aktualisht, llogaria e saj është ende aktive, por ajo nuk ka postuar asgjë që nga 29 tetori.

2. Gigi Hadid

Menjëherë pasi u njoftua se Elon do të merrte drejtimin e Twitter, Gigi Hadid çaktivizoi llogarinë e saj.  Ajo ka kaluar në Instagram, ku ka postuar se i vjen keq për fansat me të cilët ka pasur kënaqësi duke bashkëvepruar në platformë.

3. Sara Bareilles

Muzikantja Sara Bareilles njoftoi më 29 tetor se do të largohej zyrtarisht nga Twitter.  Ndërsa ajo ende nuk e ka çaktivizuar llogarinë e saj, ajo nuk ka qenë aktive në platformë që nga postimi i mesazhit të saj të lamtumirës.

4. Whoopi Goldberg

Një javë pas marrjes së Elon-it, Whoopi Goldberg njoftoi në “The View” se do të bënte një pushim nga Twitter për të ardhmen e parashikueshme.  Pasi e quajti gjendjen aktuale të platformës “një rrëmujë”, Whoopi tha se do të largohej derisa gjërat të zgjidheshin.  Deri më tani, llogaria e saj është çaktivizuar.

5. Jameela Xhamil

Në prill, Jameela Jamil premtoi se do të largohej nga Twitter sapo Elon të blinte platformën.  Ajo me shaka u tha ndjekësve se “më në fund” do të largohej dhe do të ndalonte “të qenit një kërcënim për shoqërinë”.  Duket sikur ajo e mbajti fjalën e saj pasi nuk ka postuar në platformë që nga 27 tetori.

6. Mick Foley

Aktori dhe mundësi në pension Mick Foley njoftoi më 28 tetor se do të bënte një pushim nga Twitter.  Në një postim në Facebook, Mick shpjegoi se përhapja e dezinformatave dhe urrejtjes nën pronësinë e re të platformës ishte e tepërt për t’u trajtuar.

7. Téa Leoni

Aktorja e “Madam Secretary”, Téa Leoni, mori vendimin të largohej përkohësisht nga Twitter nën pronësinë e Elon, duke shpjeguar se ajo tashmë po shihte shumë urrejtje.  Llogaria e saj që atëherë është çaktivizuar.

8. Marina Sirtis

Marina Sirtis, një aktore britanike e njohur për rolin e saj në “Star Trek”, postoi më 28 tetor se do të largohej nga Twitter sepse nuk donte të kishte të bënte me Elon Musk.

9. Toni Braxton

Më 28 tetor, këngëtarja Toni Braxton ndau se do të largohej nga Twitter.  Ajo shpjegoi se që nga blerja e Elon, ajo kishte parë shumë mesazhe urrejtjeje të maskuara si “fjalë e lirë” dhe nuk ndihej sikur ishte një hapësirë ​​e sigurt.  Ajo nuk ka postuar në Twitter që nga postimi i atij mesazhi.

Burimi: TMZ

Tags:

Home

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF