KreuFashion

Jo më diamant; ja guri që e bën një vajzë të ndihet si princeshë!

Jo më diamant; ja guri që e bën një vajzë të

Dëshironi ta bëni të fejuarën tuaj të ardhshme të ndihet sikur i përket një familje mbretërore? Ja pse një safir është zgjedhja mbretërore që do t’i bëjë ata të thonë PO!

Diamantet mund të jenë miku më i mirë i një vajze, por ka një gur tjetër të çmuar që na ka tërhequr vëmendjen kohët e fundit: safiri. Duke qenë prej kohësh një simbol i mbretërisë dhe elegancës, ato po bëhen shpejt zgjedhja e preferuar për unazat e fejesës.

Me ngjyrat e tyre mahnitëse blu dhe historinë e pasur, safirët kanë rrëmbyer zemrat e shumë njerëzve gjatë epokave. Guri që është i simbol i të lindurve në muajin shtator ka për qëllim gjithashtu të sjellë forcë, harmoni dhe besnikëri midis të dashuruarve . Por ka më shumë nga sa duket kur bëhet fjalë për këto gurë të çmuar.

Safirët janë çmuar për mijëra vjet dhe dikur besohej se kishin fuqi mbrojtëse. Grekët dhe romakët e lashtë mbanin safirë për të shmangur dëmet dhe zilinë, ndërsa hinduët i shihnin ato si simbole të qiejve. Më pas, në mesjetë, klerikët i mbanin safirët si simbol i hirit qiellor dhe kalorësit për mbrojtje në betejë. Por vetëm në mesjetë safirët u lidhën vërtet me mbretërinë.

Gurët e çmuar çmoheshin nga të fuqishmit dhe të pasurit, shpesh të vendosur në kurora dhe ornamente të tjera mbretërore. Ato shfaqen shumë në bizhuteritë e kurorës  në Britani dhe janë trashëguar brez pas brezi.  Ndërsa diamantet mund të jenë zgjedhja e dukshme për një unazë fejese, një safir do të dalë nga turma. Historia e tyre e pasur dhe lidhja me familjen mbretërore sigurisht që do ta bëjë unazën tuaj të fejesës të ndihet si një trashëgimi e çmuar.

Bordo No.65
Dhjetor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF