KreuStil Jetese

Pacientja  sheh zemrën e saj të ekspozuar në muze

Pacientja  sheh zemrën e saj të ekspozuar në muze

Një grua ka vizituar zemrën e saj në një muze 16 vjet pasi ajo u hoq gjatë operacionit të transplantit që i shpëtoi jetën.

Jennifer Sutton, nga Ringwood në Hampshire, tha se ishte “tepër surreale” të shihje organin si një ekspozitë në Muzeun Hunterian të Londrës.

38-vjeçarja tha se shpresonte se do të ndihmonte në promovimin e dhurimit të organeve, duke e përshkruar atë si “dhurata më e madhe e mundshme”.

Ajo i tha BBC-së se tani bën një jetë të zënë, aktive dhe ka në plan të “mbajë veten për aq kohë sa të jetë e mundur”.

Zonja Sutton ishte një studente universiteti kur kuptoi u diagnostikua me kardiomiopati restriktive – një gjendje që kufizon aftësinë e zemrës për të pompuar gjakun rreth trupit – dhe iu tha se do të vdiste pa marrë një transplant.

Shëndeti i 22-vjeçares në atë kohë u përkeqësua me shpejtësi ndërsa ajo ishte në listën e pritjes për transplantim, por ajo mori lajmin në qershor 2007 se ishte gjetur një ndeshje.

Ajo kishte qenë veçanërisht në ankth pasi, kur ishte 13 vjeç, nëna e zonjës Sutton kishte vdekur pas të njëjtit operacion.

“Më kujtohet që u zgjova pas transplantimit dhe mendova ‘oh zot, unë jam në të vërtetë një person i ri’”, tha ajo.

“Më kujtohet që i kam bërë familjes sime një kërcim të vogël me gishtin e madh dhe i kam thënë “I arrita, ia dola”.

Ajo i dha leje Kolegjit Mbretëror të Kirurgëve për të përdorur zemrën e saj për një ekspozitë dhe tani ajo është e hapur për të gjithë për ta parë në muzeun në Holborn.

“Në minutën kur hyn për herë të parë mendon se dikur ishte brenda trupit tim”, tha ajo.

“Por është gjithashtu shumë bukur – është si miku im. Më mbajti gjallë për 22 vjet dhe jam shumë krenare për këtë.

“Kam parë shumë gjëra në kavanoza gjatë jetës sime, por të mendosh se në të vërtetë janë të miat është shumë e çuditshme.”

Zonja Sutton tha se donte të bënte gjithçka që mundej për të promovuar dhurimin e organeve, duke përmendur se momentet përcaktuese të jetës si dasma e saj nuk do të kishin ndodhur kurrë ndryshe.

“Kanë qenë 16 vite fantastike dhe nuk do të kisha pasur asnjë prej tyre pa donatorin tim”, shtoi ajo.

“Jam tepër i zënë, aktiv dhe duke e mbajtur këtë zemër sa më të shëndetshme të jetë e mundur – duke e mbajtur veten sa më gjatë të jetë e mundur”.

Ajo shtoi se donte t’i nxiste të tjerët që ta jetonin jetën në maksimum dhe inkurajoi këdo që shtynte planet për ta “bërë atë sot”.

Stephen Large ishte kirurgu që kreu transplantin e saj në Spitalin Royal Papworth në Cambridgeshire.

Ai tha se shkalla e mbijetesës për një transplant zemre në spital pas një viti ishte rreth 93% dhe se shërimi i zonjës Sutton kishte qenë “spektakolar”.

“Ajo ishte po aq e sëmurë sa çdokush me dështimin e pompës,” tha ai.

Tags:

Home bordo

Bordo
Shtator - No.63

SHKARKO VERSIONIN PDF